Потокът на гурбетчийски пари към България рязко е намалял през 2020 г.
Емигрантите са изпратили с $1 милиард по-малко средства
През годината на пандемията 2020-а парите, изпращани от българите зад граница у нас са се свили до най-ниското си равнище от десетилетие насам. За изминалата година потокът от средства, влязъл в страната, възлиза на 1,335 милиарда долара. За сравнение през 2019 година този показател е на стойност от 2,342 милиарда лева, пише Money.bg.
Това означава, че за изминалите 12 месеца емигрантите са изпратили в България с близо 1 милиард долара по-малко средства или това бележи спад от почти 43%. Делът на тези средства възлиза на 3,5% от размера на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2020 година, показват предварителни данни на Световната банка.
През предходните 3 години изпращаните от емигранти средства надхвърляха 2 милиарда долара, а за последно те бяха на равнище толкова малко през 2010 година - 1,333 милиарда долара.
Според данните само за второто тримесечие на миналата година, когато беше усетен най-силният ефект от пандемията върху икономиката, спадът на преводите към България наближава 80 на сто на годишна база.
За периода между април и декември миналата година страната ни е на първо място сред общо 37 държави, които традиционно са големи рецепиенти на такива средства, по спад на емигрантските преводи. Веднага след нея се нареждат Боливия и Нигерия.
Междувременно според изчисленията на Световната банка преводите между България и Турция, от където традиционно идват значителен дял от емигрантските преводи към страната, са най-скъпите със средна такса повече от 12 на сто.
Сред тези с най-високи такси са и преводите от друга държава, в която живеят много българи - Великобритания. През последните месеци на 2020 година обаче те намаляват до около 8 на сто.
В световен мащаб паричните потоци към държавите с ниски и средни доходи се очаква да се свият със 7% до 508 милиарда долара за изминалата година, като тази тенденция ще продължи и през настоящата с още 7,5% до 470 милиарда долара.
През 2019 година емигрантските преводи достигнаха исторически рекорд до 548 милиарда долара, като така те изпревариха по размер преките чуждестранни инвестиции.
Според експертите от институцията за първи път от доста години насам тенденцията при миграцията вероятно ще се обърне, като по-малко хора отиват да живеят в друга държава, а връщането обратно в родината расте.