Повреден локомотив: Кристалина Георгиева каза кое дърпа надолу икономиката на Европа
Германия е здраво ударена поради зависимостта си от руския газ и високата енергоемкост на нейната индустрия, смята шефката на МВФ
Световната икономика премина през три шока - COVID, войната в Украйна и инфлационната криза, но демонстрира забележителна устойчивост и въпреки страховете за рецесия след 2020 г., очакваме растеж от 3% за тази година и 2,9% за следващата.
Това заявява Кристалина Георгиева в интервю за най-тиражирания италиански в. “Кориере дела сера”.
Все пак шефката на МВФ вижда перспективите за развитие на световното стопанство само в “бледорозово”, тъй като очакванията є са растежът да бъде бавен , както в краткосрочен, така и в средносрочен план. С други думи ще се задържи дълго време доста под средните 3,8% от предходните две десетилетия, но важното е, че ще го има.
Спирайки се на състоянието на икономиката на страните от ЕС, Георгиева подчертава, че в еврозоната растежът е много скромен или с 2% под тенденцията преди пандемията, за разлика от САЩ, където вече са възстановени предишните равнища.
Като според нея основните причини за изоставането са две - войната в Украйна, която е засегнала много по-сериозно европейската икономика заради “нейните енергийни канали” и на второ място - “демографското предизвикателство в Европа, което напряга неимоверно пазарите на труда”.
По-нататък тя намеква, че за жалост сериозно е повреден локомотивът на Европа - Германия: “Ако Европа беше силно засегната от енергийната криза поради войната в Украйна, Германия беше още по-здраво ударена поради зависимостта си от руския газ и високата енергоемкост на нейната индустрия”.
Ето защо сега Германия трябвало да инвестира мощно в инфраструктура, в зелена икономика, в квалификационни умения и особено в човешки капитал.
Накрая на интервюто шефката на МВФ посочва, че напоследък се забелязвал спад в глобалната инфлация, но според нея това не означавало, че светът е решил проблема. Ето защо Георгиева призовава централните банки да не отговарят веднага на надеждите за намаляване на лихвените проценти, като преди да действат, да разгледат внимателно цялата налична информация.
“Но банките са наясно, че преждевременното оттегляне от борбата с инфлацията може да бъде доста опасно”, заключава сънародничката ни.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук