Предложение: Държавата да плаща част от заплатата при криза
Според заместник-председателят на БСК Мария Минчева трябва да има нормативен акт, който да урежда подобни ситуации, за да има предвидимост и пред работодателя
Държавата да поема част от заплатата на работниците при ситуации както като сегашната пандемия, така и при спад на икономиката и това да се регламентира законово. Това предлагат от Българска стопанска камара, пише "Труд".
Какъв да бъде този процент все още не сме обсъждали, обясни заместник-председателят на камара Мария Минчева.
По думите ѝ трябва да има нормативен акт, който да урежда подобни ситуации, за да има предвидимост и пред работодателя, и пред работници в такива кризисни ситуации, какво се случва в тях, и да имат някаква стабилност, а не палиативни мерки съобразно конкретния риск, който е настъпил, допълни зам.-председателят на БСК.
Тя даде за пример Германия и Австрия, където тези положения са уредени законово. Идеята е да не се стига до съкращаване на хора. Работниците няма да работят, но не се водят и безработни, като получават част от дохода си и по този начин се запазва заетостта, обясни тя.
Една от идеите е средствата да дойдат от Фонда за гарантиране на вземанията, който да бъде преструктуриран. В него вноски правят както работодателите, така и работниците. Така фондът ще предпази работодателят да изпадне в несъстоятелност, допълни Минчева.
От КНСБ настояват да се създаде единна мярка за запазване на заетостта и доходите за 2021 година. Според президента на КНСБ Пламен Димитров трябва да се даде правната дефиниция на това какво е временна или техническа безработица, в каквато ще изпадат все повече предприятия.
От синдиката предлагат допълване на загубения доход - ако предприятието работи 80 или 60 процента от своя капацитет, останалият до 100-те процента доход на работника да се доплаща от държавата през единна мярка за всички.
По думите на Димитров спрените предприятия трябва да бъдат компенсирани с 80 процента от брутния доход на хората от началото на периода, в който са затворени.