Проф. Вучева посочи с колко ще се промени курсът евро/лев при влизането ни в чакалнята на еврозоната

„Имаше опасение, че Брекзит ще се отрази на вноските на страните-членки в ЕС, но това няма да се случи“, убедена е тя

Брекзит няма да се отрази пряко на България. На пръв поглед ние нямаме проблем с отделянето на Великобритания от ЕС. Това прогнозира финансистът и бивш финансов министър проф. Христина Вучева в ефира на bTV.

„Имаше опасение, че Брекзит ще се отрази на вноските на страните-членки в ЕС, но това няма да се случи“, убедена е тя.

Проф. Вучева коментира и темата за отмяната на валутния борд у нас. „Правителството на г-н Борисов е първото, направило необходимото, за да се приобщим към европейския валутен механизъм.

Добре бе, че през 2018 година се направи план за действие, в който се описаха всички стъпки. Трябва да признаем, че се направи нещо много важно. Но премиерът, финансовият министър и управителят на БНБ намалиха ролята, с начина, по който промениха закона. Смущаващият маниер на това действие е, че не бе обяснено на хората какво се цели.

Така цялата дандания щеше да се спести. Можеше да се мине без тази промяна. Задължително беше да има план за действие и ние го направихме“, подчерта финансовият експер.

„Не бяхме длъжни да поправяме законодателството. Вкара се една алинея, която е в дисонанс със закона. По същество това е път към премахване на валутния борд. Това няма да промени нашето желание да имаме стабилния курс, евентуално би могло да стане едно изменение с плюс или минус 3 стотинки.

Ако някой прецени, че нашето икономическо състояние застрашава икономическия съюз. Страхът трябва да идва от нас, а не от европейските страни. Тази опасност е много намалена. Най-важно е да сме вътре в чакалнята, нищо лошо не може да ни се случи, дори с този текст“, обясни проф. Вучева.