Професия хамалин или лесно ли се вади надник от 50 лева
В днешно време обичаме да говорим за лесни пари, работа в големи компании, ИТ услуги и бизнес, строителство в огромни мащаби. Вперили поглед в професиите на бъдещето и големия бизнес, често забравяме за уж малките услуги, които обаче на всеки се е случвало да търси. И в същото време често обясняваме на децата си, че трябва да учат, за да не се наложи да си вадят хляба като сервитьорка или хамалин на Запад.
Какво всъщност е да бъдеш част от хамалска група? Колко пари се изкарват и тежка ли е работата? Колко време поглъща и подходяща ли е за всеки?
За своята работа като хамалин разказа Васко Аврамов. Той е второкурсник в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Изучава бизнес информационни технологии в математически факултет. Родом е от Пещера, но Пловдив му харесва като град. В края на миналата година Васко решава, че е време да потърси работа по време на академичната година. През лятото той припечелва в Англия.
Една от най-добрите възможности за студентска работа в Пловдив е хамалството. Препоръчаха ми да потърся място в такава фирма. Попаднах на точното място, разказва Аврамов. Той е сключил граждански договор с една от най-старите компании под тепетата, които предлагат такива услуги. До момента винаги са били коректни в отношението и заплащането.
Васко съчетава работата с учението, защото не е зад компютър в офис. Още на интервюто казал кои дни е свободен и може да поема заявки. Звънят му ден по рано с точно описание. В разговора му се обяснява къде ще ходи, с колко колеги, каква точно работа ще извършва, за колко време и какво ще е възнаграждението. Като студент, той винаги може да откаже. Така той работи както сам прецени.
Всяка заявка е различна. Има малки и бързи - до 2 часа. Тогава взимаш двадесетина лева. Има и по-големи, по-дълги заявки. От тях могат да се изкарат и 40-50 лева, разказва Васко и допълва, че понякога работата е тежка, а друг път не е. Има дни, в които съм много изморен, но пък удовлетворен, защото съм взел 50 лева и следващите два дни ще взема малки заявки, за да не се натоварвам, обяснява студентът.
А какъв е профилът на един хамалин - най-общо мъж, който иска да изкара допълнителни доходи. Няма възраст - в бригадата има и 18- и 60-годишни. Някои им се работи повече, на други пък по-малко. Избират си сами заявките. Има мъже на постоянен договор на редовна работа в завод, които изкарват някой лев отгоре в почивните си дни. Ученици и студенти облекчават родителите си, като си изкарват сами хляба.
За няколко месеца работа Васко е много доволен. Успява да си докарва добри пари за седмицата за немного часове.
От разказите на студента става ясно, че хамалските групи са невидимата сила на бизнеса - помагат в складовете на големи компании, разтоварват и товарят стоки от всякакъв вид и тип. Наемат ги за по ден в мебелни заводи, магазини за техника или хипермаркети.
Освен спомагателни дейности за бизнеса, хамалите са на повикване и за други институции или частни лица. Наемани са от съдия-изпълнители, за да опразнят даден имот, и някои от момчетата казват, че това е по-тежко от физическия труд. Веднъж пък семейство поискало двама хамали да пренесат възрастна жена по стълбите, защото нямало асансьор.
Договорът е задължителен
Обяви за хамалски групи, които набира работници, могат да се видят навсякъде из Пловдив. Почти всяко дърво или спирка покрай университети, общежития и спирки е накачено с такива. Но кандидатите трябва да си отварят очите на четири. Преди да започнат работа, те трябва да подпишат договор. Заради естеството на работата са възможни трудови злополуки. Не са изключени и измами със заплащането. Най-добре желаещите първо да разпитат за реномето на фирмата, преди да се хвърлят в дълбокото. При разговора с бъдещия работодател трябва да се уточни и ориентировъчното заплащане. На пазара има и много малки фирми, които се опитват да съберат повече клиентела, като подбиват цените. Така се обезценява и трудът на самите хамали.
Източник: Марица