Производителите на храни искат 10 процента ДДС

Намаляването на ДДС върху храните ще извади на светло производството, смята председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров, предаде репортер на Агенция БЛИЦ.

Между 45-50 процента от хранителната промишленост е в сивия сектор в момента, а ако ДДС намалее от 20 на 10 процента, производителите ще декларират всичко, обясни Зоров. Освен това потребителите ще усетят данъчната промяна по поевтиняването на храните, за които в момента отделят по 36-40 на сто от доходите си. За сравнение в останалите страни от Европейския съюз хората харчат едва по 13 -14 процента за храна.
В Литва ДДС от 18 на сто падна на 5 процента, в Холандия от 19 на 6 на сто, в Полша от 22 на 7 на сто, а Румъния е обещала от 1 януари 2009 г. да направи ставката 5 процента, аргументира се Зоров. Според него ако държавата не вземе мерки, много български производители ще изнесат производството си в северната ни съседка.
Асоциациите на производителите от хранителната промишленост са доста обезпокоени от зачестилите проверки на Комисията за защита на конкуренцията. Те се държат с нас като с мафиоти и нахлуват за проверки като терористична организация, възмути се Зоров. Съюзът на птицевъдите обжалва наложената санкция от КЗК, млекопреработвателите също ще заведат дело, а производителите на олио вече са на втора инстанция в съда, уточни той. Според браншовите организации наложените глоби са немотивирани. Не ни притеснява глобата, която е 300 000 лв., а отношението на държавата в лицето на КЗК, коментира Зоров и добави, че 25 процента от санкцията отива за допълнително възнаграждение на служителите на комисията. Държавата трябва да направи една програма за развитие на животновъдството до 2013 г., която да определи приоритетите поетапно и според европейската практика, смятат фермерите и производителите. В момента всички работим на загуба и няма как да издържим, заяви проф. Борис Стоименов, председател на Съюза на птицевъдите. Той добави, че яйцата се продават на загуба, защото фуражът поскъпна и вече 70 на сто от себестойността на продукта отива за храна на птиците. Останалите 30 процента покриват други разходи и на производителя не остава нищо, обясни Милчо Христов, собственик на птицеферма.
Поради ниската цена, тази година ще има намаление на производството на птиче месо и на яйца, прогнозира проф. Стоименов. /БЛИЦ