Проведе се среща на БРИКС, кои са съюзниците на Русия и какво зависи от тях

БРИКС представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка 

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров проведе среща с ръководителите на дипломатическите мисии на страните от БРИКС.
 
Състоя се размяна на мнения за развитие и укрепване на стратегическото партньорство в рамките на обединението. Потвърдена е непроменим интерес от засилване на петстранния диалог, включително в рамките на ключовите международни институции и формати.
 
Обсъдени са актуалните въпроси от международния дневен ред със специално внимание към ситуацията в Украйна и около нея. Сергей Лавров представи подробен анализ на причините на украинската криза, изясни въпросите, свързани с осигуряване на сигурността на мирното население, включително чужди граждани, организацията на хуманитарни коридори, помощта за бежанците и други нуждаещи се хора.

Подчерта, че безпрецедентната икономическа война, отприщена срещу Русия, и санкционния натиск са арогантно погазване на фундаменталните норми на международното право.

БРИКС е наименование на група страни с влияние в международната икономика.
Представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка . Използвана е алюзия чрез игра на думи (на английски: bricks = тухли).

Понятието БРИКС е въведено от Джим О'Нийл, анализатор от инвестиционната компания Голдман Сакс в Ню Йорк, САЩ, през ноември 2001 г.

Глобална финансова сигурност
 
Според БРИКС вариантите в този посока са: други валути също да получат статут на световни резервни валути (юанът, рублата), като за целта първоначално се усили ролята им като регионални валути, трансформирането на СПТ (специални права на тираж) на МВФ като световна валута, или създаване на принципно нови СПТ.

Продоволствена сигурност на формата БРИКС и технологична сигурност, свързана с развитието на ядрената енергетика и новите технологии в страните от групата

Нелоялната политика на СТО и дотирането на аграрното производство в ЕС и САЩ и субсидирането на селскостопанския им износ, което създава много сериозни проблеми на всички останали страни, разчитащи на селскостопанското производство.

Затова продоволствената сигурност на БРИКС е обект на сериозен диалог и вземане на общи решения. Като например решението за изграждане на обща предупредителна информационна система за анализ на продоволствената сигурност на страните от БРИКС, за размяна на предварителна информация за очаквани спекулативни атаки на стоковите и фондови борси и валутни пазари и за обмен на високи технологии в областта на селското стопанство.

В ООН държавите от БРИКС излязоха с обща позиция, като съавтори на резолюцията на Общото събрание на Организацията по въпросите за неразпространението на оръжейната надпревара в Космоса и неизползване на силови методи по отношение на космически обекти, борбата с тероризма и др.