Путин и Ердоган правят първа копка на сухопътния участък на „Турски поток”
Днес руският президент Владимир Путин е на еднодневна визита в Турция във връзка със завършването на морския участък и официалното полагане на тръбите от енергийния проект "Турски поток" по суша, предават световни медии. Според Кремъл в Истанбул руският лидер и турският президент Реджеп Ердоган ще участват в официална церемония във формат видеоконференция.
От днес започва изграждането на сухопътното трасе на съоръжението, след като морският участък вече беше завършен.
"Също ще има среща между Путин и Ердоган, по време на която ще се обсъди задълбочаване развитието на руско-турските отношения, както и настоящи регионални и международни проблеми", поясняват от пресслужбата на руския лидер.
Тази година Путин посети Турция два пъти. И двата случая бяха за участие в международни срещи за Сирия: през април във формат Русия-Иран-Турция и през октомври във формат Русия-Франция-Германия-Турция. Руският президент проведе отделни двустранни разговори с Ердоган.
Последната визита на Путин в Турция в чисто двустранен формат беше на 11 декември 2017 г.
През декември 2014 г. Русия изостави проекта "Южен поток" през България и го замести с тръба с подобен капацитет, която по-късно беше наречена "Турски поток".
Газпром започна строителството на морския участък от тръбата през май 2017 г. Той минава по дъното на Черно море до крайбрежието на Турция. Дължината му е 930 километра. Тръбата ще продължи по суша още 180 километра до границата на Турция със съседни държави.
Първата тръба е за турския пазар, а втората ще доставя за Южна и Югоизточна Европа. Капацитетът на всяка тръба е 15,75 милиарда кубични метра газ на година. Първите доставки са предвидени за края на 2019 г.
Газпром обяви завършването на морския участък през април 2018 г.
Турция е вторият най-голям пазар за износ на руски газ за Газпром. В момента Русия доставя на страната чрез тръбата "Син поток" и Трансбалканския газопровод. През 2017 г. Газпром е доставил на турския пазар 29 милиарда кубични метра газ, което със 17,3% повече от 2016 г.
В края на май Газпром и турското правителство подписаха протокол за изграждането на тръбите на "Турски поток" по суша.
В близко бъдеще Русия ще реши маршрута на втората тръба. В момента се обсъждат два варианта. Гърция, Италия, България, Сърбия и Унгария са потенциални пазари.
Газпром счита, че за изграждането на "Турски поток" ще се необходими 7 милиарда евро.