Путин: Русия и Саудитска Арабия се договориха за ново ограничаване на петролното производство
Русия и Саудитска Арабия се споразумяха да разширят усилията на ОПЕК за стабилизиране на петролните пазари, заяви през уикенда руският президент Владимир Путин, цитиран от "Уолстрий джърнъл". Путин обаче допълни, че Русия все още не е решила с колко да намали своето производство, подчертавайки оставащите и занапред предизвикателства.
Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, начело с Русия, известни като "ОПЕК +", трябва да се срещнат в четвъртък и петък във Виена (на 6-и и и 7-и декември), за да решат дали е необходими ново съкращаване на добивите, след като цените на петрола се сринаха с близо 30% от началото на октомври насам в резултат на подновени опасения за свръхпредлагане на важната енергийна суровина.
"Споразумяхме се да удължим нашата действаща договорка", заяви Владимир Путин в края на съботния ден след негови разговори със саудитския принц Мохамед Бин Салман по време на срещата на върха на лидерите от Г-20 в Буенос Айрес, Аржентина. "Все още нямаме окончателно решение за обемите, с които да намали нашите петролни добиви", допълни той на последвала пресконференция, според официалният уебсайт на Кремъл.
Агенция Блумбърг цитира делегати на предстоящата важна среща, според които страни-членки на ОПЕК ще се договорят да намалят добивите с 1,3 млн. барела на ден спрямо техните производствени нива през октомври.
В същото време инвеститорите на петролните пазари приветстват и постигнатото между президентите на САЩ и Китай - Доналд Тръмп и Си Дзинпин споразумение да бъдат временно замразени плановете за допълнително увеличаване на двустранните митнически тарифи в рамките на следващите три месеца, докато тече нов кръг от търговските преговори между двете най-големи икономики в света.
Трябва да се има предвид, че търговката война между САЩ и Китай се отрази доста негативно на глобалната търговия и предизвика опасения за забавяне на световния икономически растеж и респективно на потреблението на суров петрол.
Всички това допринесе за рязко поскъпване на основните петролни фючърси, като тези на петрола сорт Брент с доставка през февруари 2019-а година нараства с 4,35% към 61,60 долара за барел, а януарските фючърси на американския лек суров петрол - с 4% към 53,00 долара за барел.
Трябва обаче да се има предвид, че само в рамките на ноември фючърсите на американския лек суров петрол се обезцениха с близо 22% към 13-месечно дъно от 49,31 долара за барел (най-ниско ниво от 8-и октомври 2017-а), след като в началото на октомври достигнаха 4-годишен връх около 77,0 долара за барел. Петролът "Брент" също поевтиня в рамките на ноември с около 22% към 13-месечно дъно от 57,65 долара, след като в началото на предходния месец (на 3-ти октомври) поскъпна до 4-годишен връх около 87,32 долара за барел.
Подкрепа за днешният силен ръст, най-вече на американския лек суров петрол, оказва и новината, че канадската провинция Албърта ще бъде принуди да намали петролното производство с 8,7%, или с 325 хил. барела дневно, за да се справи с претоварването на нефтопроводите, което доведе до силно увеличаване на складиране на суров петрол. Трябва да се има предвид, че по-голямата част от добивания в региона на Албърта петрол се изнася за Съединените щати.
Според управителят на канадската провинция Албърта - Рейчъл Нотли, ограничаването на производството с 325 хил. барела дневно ще влезе в сила от 1-ви януари и може да продължи поне до пролетта или дори цял година. Това ограничение ще остане в сила поне докато наличният в складовете преработен петрол в размер на 35 милиона барела не бъде реализиран на пазара.
Всички това кара редица анализатори, включително от банката Morgan Stanley, да прогнозират малко по-добър от досега очаквания растеж на потреблението и респективно на цените на петрола през 2019-а година.