Rai Al Youm: Какво е замислил Ердоган, предлагайки на Путин да поделят сирийския нефт

Какъв ще бъде отговорът на руския президент

Действително ли предложението му към Путин е породено от желанието за възстановяване на Сирия? Какво всъщност е замислил Ердоган? Защо сега? Какъв ще бъде отговорът на Путин?

Реджеп Тайип Ердоган каза на журналистите от президентския пул, на борда на неговия самолет на връщане към Анкара от Брюксел, че е предложил на Владимир Путин съвместно да управляват нефтените находища в източната част на Ефрат, вместо сирийските демократични сили, които сега ги контролират, и да използват постъпленията от продажбата за възстановяване на разрушената Сирия, като по този начин й помогнат да се изправи на крака. Той каза още, че ще предложи същото на президента Тръмп, пише "Поглед инфо".

Това не е първият път, когато президентът Ердоган повдига тази тема. През декември 2019 г. той поиска от международната общност на конференцията за бежанците в Женева да се използват постъпленията от продажбата на сирийския петрол, за да върнат сирийците в домовете им в Северна Сирия. За целта да им построят нови домове, училища и болници.

Като прави подобни предложения на руснаците и американците, Ердоган иска да убие три заека с един изстрел.

Първо: кюрдите губят възможността да се укрепят в Североизточна Сирия, създавайки там своята автономия. Това е важно за Турция, тъй като тя разглежда кюрдите като терористична заплаха за националната сигурност на страната. Трябва да се каже, че кюрдите контролират по-голямата част от сирийските нефтени кладенци под американска закрила, а постъпленията се използват за финансиране на техните сепаратистки амбиции;

Второ: Русия ще участва във възстановяването на Сирия и управлението на сирийските нефтени кладенци чрез турски компании, а Анкара ще получи икономически ползи;

Трето: част от постъпленията от продажбата на нефт ще бъдат използвани за връщане в родината на сирийските бежанци, които сега са в Турция (около 4 милиона души) през „руската врата“ и с парите от нефта.

Президентът Ердоган, който е заобиколен от всички страни от кризи заради разногласия със съседните страни, постоянно говори за пари. Той не намира друга реална възможност, само в Сирия и в Либия, да компенсира големите финансови и икономически загуби, включително от евентуалния провал на туристическия сезон поради разпространението на коронавируса. Известно е, че приблизително 54 милиона туристи годишно внасят около 40 милиарда долара в държавната хазна.

Географски, нито една власт в Турция не е достигала до сирийския петрол. Всички региони, в които днес са разположени турски войски (Африн, Джераблус, Ал-Баб, някои райони на Идлиб), са разположени на стотици километри от нефтените находища.

Има сведения, потвърждаващи, че президентът Тръмп и кюрдският съвет за самоуправление в Ал Хасак са упълномощили израелска компания да произвежда и пуска на пазара сирийски нефт и да увеличи производството от нейните кладенци от 125 000 барела в момента до 400 000 барела.

А израелските вестници публикуваха писмо, изпратено от изпълнителния директор на т. нар. „Кюрдска автономна администрация“ Илхам Ахмед (Ilham Ahmed) до израелски бизнесмен, който поръчва на компанията му да участва в производството и продажбата на нефт.

Не смятаме, че президентът Путин ще се съгласи с предложението на турския си колега, което той изрази в момент, когато разногласията между руската и турската страна по повод на провинция Идлиб ескалираха. Освен това тези нефтени кладенци са окупирани от 800 американски военни.

Ако Ердоган наистина би искал да участва във възстановяването на Сирия и ту тук, ту там постоянно повдига този въпрос, за да разреши бежанската криза, която е тежест за Турция, нейната икономика и национална сигурност, тогава най-краткият начин за решаване на всички тези проблеми е оттеглянето на турските сили от всички сирийски територии и преговори със сирийското правителство под егидата на Русия.

Сирийският нефт е достояние на сирийците и само на тях. Никой няма право да се приближи до него да го използва - само Сирия.

И "кюрдската автономна администрация" краде този нефт под покровителството на САЩ и с подкрепата на Израел, възползвайки се от въвлечеността на сирийската арабска армия в битките за възстановяване на контрола върху сирийските земи. Кюрдите обаче неизбежно ще бъдат подведени под отговорност за това престъпление в близко бъдеще.

Америка ще напусне Сирия и ще изостави кюрдите, както правеше това многократно, точно както сега напуска Афганистан, изоставяйки своите афганистански клиенти.

Унизителните преговори с движението „Талибан“ (забранено в Руската федерация - бел. ред.) за гарантиране на безопасното изтегляне на силите й са явно признание за поражение след почти 19 години огромни финансови загуби (1 трилион долара) и човешки жертви (3500 души).

САЩ загубиха всички войни в Близкия изток (Ирак, Афганистан) и скоро ще претърпят поражение в Сирия, те ще изтеглят всичките си сили от Сирия и Ирак. Кюрдите и турците ще научат ли обаче урока си?