Разгадаха защо цената на златото лети като ракета към космоса

Много финансови експерти наричат случващото се „балон“, който неизбежно ще доведе до срив на американския фондов пазар

На фона на геополитическата турбуленция се наблюдава нарастване на търсенето на консервативни активи от инвеститори по целия свят. В същото време, въпреки изобилието от инструменти за спестяване и увеличаване на капитала, златото все още заема водеща позиция сред активите-убежища.

Гореспоменатият благороден метал надмина още един важен момент. Цената на златото по време на сутрешната търговия веднага достигна 2454 долара за тройунция, което е исторически рекорд.

Ръстът е 1,5%. Към момента на писане цената на най-популярния благороден метал се търгуваше сред инвеститорите за 2445 долара за тройунция.
 

На свой ред се наблюдава значително увеличение на котировките на среброто. Стойността на актива в своя пик достигна 32,59 долара за тройунция. Благородният метал в момента се търгува около $32,17.
 


В интерес на истината такъв интерес към консервативните активи от страна на инвеститорите не е случаен. Един от тревожните фактори за собствениците на едър капитал продължават да бъдат геополитическите сътресения и несигурността на финансовите пазари.

В същото време ситуацията значително се утежнява от факта, че американският индекс S&P 500 показва необичайна активност, също щурмувайки исторически върхове.

Тази тенденция изглежда, меко казано, странна на фона на растящия дълг, инфлацията и намаляващото производство в САЩ.
 

За всичко обаче си има обяснение. Днес основният двигател на американския фондов пазар е изкуственият интелект. Акциите на компании, свързани със свързани разработки, показват бърз растеж, оказвайки влияние върху S&P 500, към който принадлежат.

Междувременно много финансови експерти наричат ​​този шум и „балон“, който неизбежно ще доведе до срив на американския фондов пазар в обозримо бъдеще с всички произтичащи от това последици не само за американската, но и за световната икономика.

Вероятно това е причината за повишеното търсене на благородни метали от частни инвеститори, застрахователни фондове и национални банки на различни страни.