Разгеле: Първата тръба на „Турски поток” е готова
Дълбоководното полагане на първата тръба от газопровода „Турски поток” е завършило на черноморския бряг на Турция. Това гласи информация, разпространена от „Газпром”.
Специалният кораб „Пайъниъринг Спирит” е полагал средно по 4,3 км от тръбите на ден, а през февруари на два пъти са постигани и по 5,3 км за 24 часа, похвалиха се от компанията.
Началникът на „Газпром” Алексей Милер отбеляза, че от 7 май м.г. до момента са били положени общо 1161 км тръби от морския газопровод. Това е 62% от общата дължина на „Турски поток”. Междувременно се работи и на руска, и на турска територия.
Според Милер проектът „ще изиграе голяма роля в укрепването на енергийната сигурност на Турция и Европа”.
„Турски поток” започна съществуването си, след като Русия и ЕС не се разбраха за условията, при които предният проект – „Южен поток”, трябва да излезе на българския бряг. „Газпром” не искаше тръбата да попада под регулациите на Третия енергиен пакет на евросъюза по отношение на достъпа до инфраструктурата и собствеността й.
Това обаче не се случи и така започна работата по изграждане на трасе, което с първата си тръба да задоволява потребностите на Турция от синьо гориво, а с останалите да се транспортира газ за Европа, който да стига до нея през интерконектор на турско-гръцката граница т.е. със заобикаляне на България.
Санкциите, наложени на Русия, а и временното влошаване на отношенията й с Турция обаче забавиха проекта. Постепенно той беше смален до две тръби – за южната ни съседка и за Европа „при железобетонна гаранция от ЕК” (по думите на външния министър Сергей Лавров). Заради усложнените отношения на Москва и Анкара с Атина се появи и възможност втората тръба на газопровода да бъде насочена към България и през нашата страна да минава дистрибуцията за европейския пазар.
Източник: bTV