Reuters: ЕС обеща на САЩ да се откаже от руското ядрено гориво
"Използването от Русия на енергетиката като оръжие подчертава неотложността на тази задача" каза американският държавен секретар Антъни Блинкен
Съединените щати и Европейският съюз "се договориха" за намаляване на зависимостта си от Русия за ядрени материали и за диверсификация на доставките на ядрено гориво, предаде агенция Reuters.
Енергийният съвет ЕС-САЩ заяви, който заседава във вторник в Брюксел, заяви, че възнамерява "да засили сътрудничеството за намаляване на зависимостта от Русия за ядрени материали и услуги за горивния цикъл" и че подкрепя усилията на държавите от ЕС да диверсифицират своите доставки на ядрено гориво.
"Използването от Русия на енергетиката като оръжие подчертава неотложността на тази задача и възможност да ускорим напредъка си (в глобалния преход към чиста енергия)", каза американският държавен секретар Антъни Блинкен след среща с върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел в Брюксел.
Проф. Касчиев обясни защо не можем без руско гориво за АЕЦ "Козлодуй" ВИДЕО
Миналата седмица Чешката република обяви, че от следващата година ще спре да доставя горивни елементи за атомните си електроцентрали от Русия.
В миналото имаше призиви за санкции на ЕС срещу руската ядрена индустрия, които не можеха да бъдат приложени поради зависимостта на страни като Унгария, България, Словакия и Чехия от руски горивни елементи, отбелязва Reuters.
Френските ядрени компании продължават да поддържат тесни връзки с руските си партньори. Освен доставка на горивни елементи, услугите включват погребване на радиоактивни отпадъци, посочва още агенцията.
Германският вицеканцлер иска санкции за страните, които използват руско ядрено гориво
Страните, които получават уран (ядрено гориво, бел. ред.) от Русия за своите атомни електроцентрали, трябва да бъдат изправени пред санкции, каза германският министър на икономиката и вицеканцлер Роберт Хабек на връщане от двудневно посещение в Киев, предаде ДПА.
По време на разговорите му в Украйна основен въпрос, по думите му, е била "доставката на уран за ядрени горивни пръти за Европа от Русия".
Германският икономически министър беше попитан от украински официални лица защо закупуването на руски уран все още не е забранено от Запада, въпреки множеството икономически санкции срещу Москва вследствие на войната в Украйна.
"Мисля, че няма задоволителен отговор на този въпрос към момента", каза той пред репортери.
В един момент обаче това трябва да се случи, "дори ако това означава нова "настройка" за страните, които все още зареждат атомните си електроцентрали с руски уран. Тези последващи действия "ми се струват разумни", допълни Хабек.
Хабек също така настоя за по-последователно прилагане на съществуващите санкции, защото в момента те се заобикалят през трети страни.
"Това по никакъв начин не е приемливо, на всички трябва да е ясно, че подобни действия не са игра на криеница или дребно нарушение, а става въпрос за санкциите, които трябва да помогнат в крайна сметка да се сложи край на войната", каза още министърът на икономиката на Германия в правителството на канцлера Олаф Шолц.
В допълнителен пакет от санкции на ЕС трябва да бъдат приети "тези и възможно най-много други мерки", поиска той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук