Румъния прие закон за допълнително данъчно облагане за петрол и газ
Долната камара на румънския парламент одобри закон за офшорните зони, който вдига данъците за добивните компании т.е. главно тези, които се добиват от петрол. Законът беше подкрепен от 175 депутати, против гласуваха 30 и още 30 се въздържаха. По-рано този нормативен акт беше одобрен от Сената. За да влезе в сила, законът предстои да бъде подписан от президента Клаус Йоханис, пише БГНЕС.
Поправките, внесени от депутатите, предвиждат промяна на данъчното облагане за добивните компании в зависимост от движението на пазарните цени, а също така въвеждането на данък върху допълнителните доходи на тези компании.
Лидерът на управляващите социалдемократи Ливиу Драгня заяви по време на дебатите, че "не можем да допуснем Румъния да остава енергийно зависима от руснаците". "Самият факт, че 50% от цялата продукция е предназначена за двустранни договори, а 50% - за продажба на румънския пазар, означава, че Румъния се превръща в една от малкото енергийно независими страни в света", каза той. "В същото време не можем да допуснем нулеви данъци върху допълнителните доходи, защото не трябва румънската държава да бъде лишена от постъпления", продължи Драгня.
Той подчерта необходимостта от намиране на равновесие между законните желания на румънската държава да получава значителни доходи и да има достъп до собствените си ресурси от газ за националната икономика, от една страна, и между законните интереси на инвеститорите да имат предсказуемо, стабилно законодателство и да получават печалби, от друга. "Става дума за значително затягане на данъчния режим", заяви на свой ред председателят на асоциацията на офшорните оператори, ръководителят на компанията ExxonMobile Romania Ричард Тъскър. "Ако правилно разбираме, в резултат на днешната дискусия на всеки инвеститор ще му бъде много по-трудно да вземе решение за инвестиции. За инвеститора е много важно да има предсказуем и стабилен данъчен режим през целия период на инвестицията", подчерта той.
Проектозаконът предизвика остра полемика в Румъния, тъй като в пресата се твърдеше, че властите възнамеряват да отстъпят на чуждестранните компании правото за добив на газ на неизгодни за страната условия. Подозрението се усили, след като западни компании оказаха натиск върху депутатите да приемат закона в първоначалния му вид, т.е. без одобрените в понеделник поправки. В румънската преса се появиха данни, според които запасите от природен газ на страната се оценяват в края на 2017 г. на около 100 милиарда куб. метра. Тези количества се намират в непосредствена близост до българската черноморска зона и дори продължават в нея.