Руският енергиен министър с новини за транзита на газ през България
Вариантът за прокарването на втората тръба на „Турски поток“ през Гърция се запазва. Това съобщи в интервю за Анадолската агенция руският министър на енергетиката Александр Новак.
„Газпром“ е подписал пътни карти със съответните министерства на България, Сърбия и Унгария за развитие на националните газопреносни системи в съответствие със заявките на „Газпром експорт“. Но също се запазва вариантът за доставки по посока Гърция, и по-нататък чрез планирания газопровод Poseidon (един из вариантите за удължаване на „Турски поток“) за пазара на Италия“, каза министърът.
По думите му, вече е приключило строителството на 370 километра от тръбопровода по двете трасета. В най-скоро време трябва да бъде подписан протокол за началото на строителството на сухопътната транзитна част на газопровода. Строителните работи се планира да приключат към 2019 година.
През май „Газпром“ започна строителството на морския участък на газопровода „Турски поток“. Проектът предвижда строителството на две трасета с мощност от 15,75 милиарда кубични метра всяко.
Първото трасе е предназначено за доставки на газ за турските потребители, второто – за газоснабдяването на страните от Южна и Югоизточна Европа. Маршрутът на втората тръба все още не е определен. „Газпром“ води преговори с няколко страни, включително с Гърция и Италия.
В края на септември шефът на „Газпром“ Алексей Милер и министърът на енергетиката на България Теменужка Петкова обсъдиха доставките на руския газ и неговия транзит през българска територия в контекста на строителството на „Турски поток“. През юни „Газпром“ подписа с България пътна карта за развитие на газопреносната система.
България се надява, че транзитът през нейна територия от „Турски поток“ ще възлиза на 10 милиарда кубични метра.