Санкции ли? Голяма изненада с руския газ за Европа

Вносът на "синьо гориво" от Русия е нараснал с 9%, това са причините

Затварянето на руските газопроводи, които свързват Русия с европейския континент, принуди страните от Европейския съюз да увеличат покупките на втечнен природен газ (LNG).

Парадоксално, но вносът от самата Русия също се е увеличил: според данни, публикувани от Международната група на вносителите на втечнен природен газ (GIIGNL, асоциация, в която са представени големи играчи от индустрията).

Блокът на ЕС през 2022 г. е внесъл по море общо 14,17 милиона тона LNG, година по-рано цифрите бяха 12,99 милиона тона.

Ръстът се дължи не само на затварянето на тръбопроводите, споменати по-рано: изобщо няма санкции за руския газ, за разлика от петрола и неговите продукти.

През 2022 г. Франция и Испания станаха двете основни точки за получаване на руски втечнен природен газ в ЕС.

И това е логично: именно в тези страни има най-голямата мрежа от инсталации за регазификация, необходими за връщане на горивото в газообразно състояние след транспортирането му: 4 инсталации са във Франция и 6 в Испания.

Франция е получила общо 5,24 милиона тона, Испания 3,72 милиона, а Белгия, на трето място, 1,92 милиона.

Анализ: Енергийната криза в Европа вече е проблем на Путин.

Още: Анализ: Има ли бъдеще руският газ в Европа? Какво се случва с "тръбния" газ?

За разлика от тръбопроводния газ, руският LNG идва почти изцяло от находища на полуостров Ямал. Изпълнява се от консорциум, който не включва самия Кремъл, а частната руска газова компания Novatek (50%), френската и китайската енергийни компании TotalEnergies и CNPC (по 20%) и китайския държавен фонд SilkRoad Fund (10%). 

Така че Кремъл не участва в този процес. Или поне не участва пряко. Докато ръстът на руските доставки на втечнен природен газ за Европа беше значителен, вносът от САЩ беше дори още по-голям, повече от 2 пъти само за 12 месеца, от 21,47 милиона тона на 51,74 милиона.

Атлантическият океан през последните месеци се превърна в огромен "коридор" за транспортиране на LNG, а американският втечнен газ се превърна в истински "коз" за ЕС, който с неочаквана лекота преживя рязкото намаляване на доставките на газ от Русия чрез тръбопроводи.

На свой ред американските износители активно продават стоките си, което не можеше да се предвиди до 24 февруари миналата година, когато правителството на Владимир Путин реши да започне военна операция в Украйна, пише испанското издание El País.

Катар, който се състезава с Австралия и Съединените щати за титлата на водеща световна сила в тази област, сключи изгодни дългосрочни договори за доставка на LNG с редица европейски страни.

За две години той увеличи обема на износа на втечнен газ за европейския континент от 15,99 милиона тона през 2021 г. до 18,72 милиона през 2022 г. 

Друга страна, без чиято помощ ЕС не можеше да реши проблема с доставките на LNG, е Норвегия. Само през последната година тя увеличи повече от 10 пъти продажбите си в ЕС от 240 000 на 2,62 милиона тона.

От другата страна на медала е Алжир, който, напротив, намали продажбите на газ по море за Европа с 18% до 9,21 милиона тона.

Още: Анализ: Енергийната криза в Европа вече е проблем на Путин

Звездите са в полза на Европа и в друго отношение: безпрецедентно нарастване на търсенето на газ на континента съвпадна с рязък спад в покупателната способност на Азия.

Общо Европа е внесла почти 120 милиона тона LNG през 2022 г., т.е. близо 60% повече от предходната година.

Обратно, азиатските страни начело с Япония (най-големият вносител на втечнен природен газ в света) и Китай, намалиха търсенето си с 20,6 милиона, отстъпвайки ги временно на европейските вносители.

Така Европа ще може безпроблемно да компенсира недостига на руски газ. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук