САЩ удари яко рамо на Украйна и направи нов ход за енергийна независимост на Киев

Въпросната доставка е извършена чрез регазификация на LNG в гръцки терминал в Средиземно море

Украйна направи значителна крачка към енергийната си независимост с получаването на първата доставка на втечнен природен газ (LNG) от САЩ. Сделката, която включва около 100 млн. куб. м газ, е важен момент както за украинската, така и за европейската енергийна сигурност, особено в контекста на продължаващия конфликт с Русия и предстоящото изтичане на транзитното споразумение с Москва.

Доставката: Как се осъществи?

Въпросната доставка е извършена чрез регазификация на LNG в гръцки терминал в Средиземно море, откъдето газът е транспортиран по тръбопровод до Украйна. Това е първата американска доставка за страната, която през последните три години е подложена на систематични руски атаки върху енергийната си инфраструктура.

Главният изпълнителен директор на ДТЕК, най-голямата частна енергийна компания в Украйна, Максим Тимченко, заяви:
„Тази доставка не само укрепва енергийната сигурност на Украйна, но и намалява зависимостта на нашия регион от Русия.“

Контекстът на сделката

Русия продължава да използва украинската територия за транзит на газ към Европа по силата на споразумение, което изтича в края на 2024 г. Киев вече заяви, че няма намерение да го подновява, особено в светлината на руската военна агресия.

В същото време, Украйна често разчита на спешен внос на електроенергия от ЕС, за да компенсира енергийните загуби, причинени от руските удари. Директните доставки на LNG от САЩ са важна стъпка за облекчаване на натиска върху украинската енергийна система и европейския пазар.

Европейският съюз и LNG

ЕС също значително увеличи покупките на LNG от САЩ след руската инвазия в Украйна през 2022 г., но все още не е напълно прекъснал енергийните си връзки с Москва. Ръководителят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, насърчаваше подобни доставки, като част от усилията за намаляване на зависимостта от руския газ.

Американска позиция и търговско напрежение

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп също оказваше натиск върху Европа да увеличи покупките на американски нефт и газ.

Със заплахи за въвеждане на мита, той настояваше ЕС да компенсира търговския си дефицит със САЩ. В социалните мрежи Тръмп подчерта:
„Или купувате повече наш нефт и газ, или ще се стигне до ТАРИФИ!“

Доставката на LNG от САЩ е важна стъпка за Украйна към намаляване на енергийната зависимост от Русия. Тя също така подчертава нарастващата роля на LNG в европейската енергийна политика и усилията на Запада за създаване на по-гъвкав и сигурен енергиен пазар.

Тази сделка може да бъде първата от много други, които да оформят новата енергийна карта на региона.