Саудитска Арабия се отказва от петродолара
Като първа стъпка Рияд обяви участието си в международния проект mBridge
Преди ден престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман Ал Сауд обяви, че няма да присъства на юбилейната, 50-та среща на Г-7, която трябва да се проведе в Бриндизи (Италия) на 13-15 юни, въпреки получената покана.
Това съобщи саудитската държавна информационна агенция SPA, след което мнозина започнаха да говорят за сериозна промяна в отношенията между Рияд и Запада и възможните последствия.
Трябва да се отбележи, че на 9 юни 2024 г. изтече 50-годишното споразумение за сигурност между Саудитска Арабия и Съединените щати, подписано на 8 юни 1974 г., едно от правилата на което беше продажбата на петрол и други стоки изключително в американски долари.
В същото време Рияд няма да го удължи, което ще позволи на саудитците да продават петрол във всяка валута.
Това застрашава петродолара като световна резервна валута, както и промяна в глобалната финансова парадигма.
За това сигнализира наскоро специализираното южноафриканско издание Bizcommunity.
Като първа стъпка Рияд обяви участието си в международния проект mBridge, който използва платформата за цифрова валута на няколко централни банки (CBDC) , търговски банки и редица глобални институции. Той е изграден върху технологията на разпределения регистър (DLT), за да позволи незабавен сетълмент на трансгранични плащания и валутни транзакции.
Проектът има повече от 26 членове наблюдатели, включително Южноафриканската резервна банка, която беше одобрена да стане постоянен член този месец – уточняват в изданието Bizcommunity.
Членовете наблюдатели на mBridge включват: Bank of Israel, Bank of Namibia, Bank of France, Central Bank of Bahrain, Central Bank of Egypt, Central Bank of Jordan, European Central Bank, International Monetary Fund, Federal Reserve System, Bank of New York, Reserve Банката на Австралия, Световната банка и редица други финансови организации.
Проектът mBridge е резултат от обширно сътрудничество, започнало през 2021 г. между Центъра за иновации на Банката за международни разплащания (BIS), Банката на Тайланд, Централната банка на ОАЕ, Института за цифрови валути на Народната банка на Китай (PBOC) и Хонг Паричният орган на Конг (HKMA).
Първата сделка е извършена през 2022 г. Оттогава проектът mBridge официално се превърна в минимално жизнеспособен продукт (MVP).
Сега той кани частния бизнес да предложи нови решения и случаи на използване, които могат да помогнат за по-нататъшното развитие на платформата и демонстрирането на пълния й потенциал, обобщават медии от Южна Африка.