Секира за компаниите със свръхпечалби от горивата у нас, ето колко данък ще се плаща
Бюджетната комисия отхвърли предложението на ДБ да бъдат въведени електронни ваучери за храна
С данък от 33% ще се облага свръхпечалбата на компаниите в сферата на преработката на нефт, производството на кокс и добива на нефт, газ и въглища.
Това гласят промени в Закона за корпоративното подоходно облягане, които бяха приети на първо четене от бюджетната комисия към парламента по предложение на Министерски съвет, пише "Труд".
Приходите в държавната хазна от новия данък ще бъдат 72 млн. лв. при облагане на свръхпечалбите за 2022 г., обясни зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Промяната в закона ще засегне 32 дружества в България, но 15 от тях официално декларират, че нямат печалба и няма да платят допълнителен данък.
С данъка от 33% ще се облага свръхпечалбата на дружествата за 2022 г. и 2023 г., която е с над 20% по-висока спрямо средната печалба за периода 2018-2021 г. Този механизъм на облагане е предвиден в нов регламент на ЕС, който трябва да бъде приложен и в България.
Приходите в хазната от данъка обаче няма да са достатъчни за продължаване на действието на отстъпката от 25 ст. за литър гориво. Отстъпката действа от 1 юли и се очаква предвидените за нея пари в размер на 150 млн. лв. да свършат в края на ноември. 72 млн. лв. биха стигнали отстъпката да се дава 2-3 месеца. Но в ръцете на парламента е да реши дали ще удължи отстъпката.
Бюджетната комисия отхвърли предложението на ДБ да бъдат въведени електронни ваучери за храна. Но на заседанието стана ясно, че вероятно ще бъде удължена намалената ставка от 9% ДДС за книгите. Депутатите подкрепиха предложението да не се внася ДДС, ако клиентът не плати.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук