Северен поток-2 ще го има! Енергийните гиганти на Европа показаха на САЩ, Украйна и Полша къде им е мястото

Не е работа на бизнеса да прави жертви в името на политиката

Ръководствата на трите най-големи европейски енергийни концерна от Германия и Австрия в началото на тази седмица излезли с рязко и на границата на допустимото изявление относно газопровода „Северен поток-2”, съобщи rusvesna.su.

Wintershall е филиал на BASF, австрийската OMV и е най-голямата в Централна Европа нефтена компания, към тях се е присъединила Uniper. Те заявили: „Енергийната сигурност на Европа не трябва да става играчка на американската енергийна и икономическа политика, а също и на действията на САЩ в сферата на сигурността и геополитиката.”
 
И после: „...такива страни като Украйна и Полша, като транзитьори-монополисти на са заинтересовани от създаването на нова и конкурентоспособна газова инфраструктура в Европа”.
 
След това: „Строителството на тръбопровода означава диверсификация на съществуващите пътища, допълнение и разширяване на наличните мрежи. Именно това съответства на целите на европейския енергиен съюз и на устойчивия европейски газов вътрешен пазар. Nordstream2 свързва и укрепва Европа, тъй като в резултат ще бъде създаден сигурен път за транспортиране на газ в Европа. А който е против „Северен поток-2”, способства за отслабване на конкуренцията и енергийната сигурност на ЕС.”
 
Според rusvesna.su това не е бунт на кораба, а решение на „съвета на капитаните”, заявлението не може да бъде направено без съгласието на собствениците на европейските енергийни мегакомпании.
 
Това означава, че едрият енергиен бизнес в Стара Европа окончателно и необратимо се е определил по въпроса за руските газопроводи. Той прекрасно осъзнава всички обстоятелства и възможни препятствия, както и всички „инструменти за противодействие” на всички възможни и невъзможни равнища. Решението е взето, Рубикон е премината, връщане няма.
 
Сега „Еврокомисията трябва да си зададе въпроса защо в досегашните дискусии около „Северен поток-2” не се действаше обективно”. Най-големите концерни в Европа директно намекват на Еврокомисията да не забравя с чии пари се издържа говорилнята в Брюксел.
 
Впрочем изявлението на петролния бизнес може да се счита не само икономическо, но и политическо. Таксите по „украинската тръба” повишаваше себестойността на европейската продукция и я правеше по-трудно конкурентна на китайската.
 
Европейският бизнес няма да се задоволи с решаването на въпроса с Nordstream-2, защото проблемите са винаги като „скачени съдове”. А бизнесът умее да си прави сметката.
 
Превод и редакция: БЛИЦ