Шах и мат на “Газпром”: Украйна ще спре транзита на руски газ през зимата
Най-високият рейтинг принадлежи само на Витренко малко преди назначаването му за ръководител на компанията
В края на първия месец на зимата Украйна все пак установи, че има проблеми със запасите от газ и спецификата на потреблението му, което може да доведе до прекъсване на транзита и прекъсвания на местните доставки през февруари.
По-специално, Сергей Макогон, генерален директор на “Оператор на Газовотранспортната система на Украйна” (ОГТСУ), се обърна към правителството, Министерството на енергетиката, кабинета на президента и регулатора на газовия пазар с писмо, в което сигнализира за тези проблеми.
И съобщението беше оповестено публично от народния депутат и бивш министър на жилищно-комуналните услуги на Украйна (тоест човек, който има представа за разглежданата тема) Алексей Кучеренко.
Всъщност никой не е предупредил Украйна за предстоящите проблеми на пазара на газ поради минималното му изпомпване в хранилища и в резултат на това с доста скромни запаси в навечерието на зимата и дори на фона на провала на плановете за натрупване на въглища. Украинското правителство обаче пя и продължава да уверява, че всичко е наред.
Доскоро шефът на “Нафтогаз” Витренко пееше заедно с правителствения хор и едва наскоро обяви, че през зимата ще има достатъчно газ само за населението, а за индустрията ще трябва да се купува в Европа на пазари (четете спотови) цени.
Освен това, този път, изглежда, далеч не всички обеми могат да бъдат закупени там на практика, просто като се вземат от транзитната тръба. Ръководителят на ОГТСУ Сергей Макогон мълчеше за проблемите досега, но непрекъснато ръмжеше за коварството на “Газпром”, създал недостиг на газ в Европа, провокирайки покачване на цените на местния пазар.
И така Пан Макогон си възвърна зрението, очевидно, усещайки петата точка, че именно той може да бъде набеден за виновник в случай на срив на украинския пазар. В писмото той посочва какво е трябвало да предаде на по-висшите си другари преди три месеца, но по някаква причина не го е направил.
А именно: че “Нафтогаз” игнорира постановлението на украинското правителство и заповедта на министър-председателя към протокола от заседанието на Съвета за национална сигурност и отбрана, според които трябва да доставя газ на операторите на газоразпределителни системи за покриване на производствени и технологични загуби на газ по одобрени тарифи.
Той просто не е сключвал договори с операторите и не им е пускал газ. Защо - разбираемо е: той не иска да продава газ на цена от 7,42 гривни (20-21 рубли) за кубичен метър, когато го излага на пазара на 73,3 гривни (200 рубли) пак за кубичен метър!
Между другото, ситуацията с “Нафтогаз” е просто отлична. Газът, продаван на пазара по 73,3 гривни за кубичен метър, е предимно от местен произход, а цената на добива му според различни оценки е от една гривна (2,75 рубли) до 2,6 гривни (седем рубли) на кубичен метър.
Освен това най-високият рейтинг принадлежи само на Витренко малко преди назначаването му за ръководител на компанията. Вторият по големина дял от продадения газ принадлежи на синьото гориво, внесено миналата година по 2,6-3,3 гривни (седем до девет рубли) за кубичен метър.
През изминалата година газът се внасяше в оскъдни количества и не се отрази сериозно на цялостната картина на „пазарното“ ценообразуване. Ясно е, че дори доставката на част от газа извън пазара (в размер на 7-7,4 гривни за населението и местната топлофикация) не може да бъде нерентабилна за “Нафтогаз”.
Въпреки това компанията остава, според Витренко, системно нерентабилна, дори като се вземат предвид пазарните продажби. Просто печалбата се изтегля от компанията и се разпределя между джобовете на главните покровители на Украйна във Вашингтон и техните киевски съучастници.
Но нека се върнем към проблема с липсата на доставки за операторите от “Нафтогаз”. Не могат да купуват газ от него по установените тарифи и не искат да купуват на пазара (тогава работата им ще бъде нерентабилна, тъй като има и тарифа, определена за доставка), те просто го отнемат от ОГТСУ, тоест от транзитната тръба.
Още повече, че само през ноември 35 милиона кубически метра на стойност 1,2 милиарда гривни бяха взети от транзитната тръба от дъщерното дружество на “Нафтогаз”, който е един от доставчиците на газ за населението!
Засега закупеният газ за покриване на производствените и технологичните му загуби се извозва. Но, първо, подобни селекции по принцип противоречат на украинското законодателство, регулиращо пазара на газ. Второ, обемите на такъв газ са ограничени. И трето, “Оператор на ГТС на Украйна" не може да закупи допълнителен газ на пазара поради липса на пари.
В резултат на това ОГТСУ направи изчисления и стигна до заключението, че недостиг на средства, който няма да позволи на компанията да купува газ за решаване на производствени и технологични проблеми, го заплашва до февруари.
И това ще доведе до невъзможност за изпълнение на споразумението с “Газпром” и транспортиране на газ. Това може да затвори всякакви разговори не само за бъдещето, но и за сегашния транзит на газ през Украйна след месец.
Освен това ОГТСУ посочи спешната необходимост да започне внос на газ не по-късно от февруари, тъй като очакваният дефицит в украинската газотранспортна система ще бъде 128 милиона кубически метра през януари, 240 милиона кубични метра през февруари и 1,1 милиарда кубични метра през март.
Ако това не бъде направено, тогава отново ще бъде поставена под въпрос възможността за транзит, да не говорим за вътрешните доставки.
Визията за изход от тази ситуация се оказа любопитна в ОГТСУ. Те не са си и помисляли да посягат на свръхпечалбите на “Нафтогаз”, които мистериозно се изпаряват, превръщайки се в загуби.
Очевидно поради причините, описани по-горе: те разбират в чия полза се изпаряват. Очевидно по същите причини няма предложения да се отървават от европейските посредници при закупуването на руски газ. Те виждат изход в налагането на т. нар. специални задължения за доставките на газ на “Нафтогаз”.
Този режим ще позволи на компания, която продава стоки на потребителите на пазара на цена 30 пъти по-висока от себестойността, както и да претендира да получи известна компенсация от бюджета, ако бъде продадена три пъти по-висока от себестойността.
Тоест украинските потребители първо ще трябва да плащат за газ директно на явно завишена цена, а след това за него от собствените си данъци, платени в бюджета. И е много вероятно подобен номер да мине. Все пак украинците доказаха на “Майдана”, че не са роби.
Валерий Михайлов