Ще можем ли да инвестираме в Биткойн в Европейския съюз?

Разпоредбата, която беше добавена към проекта миналата седмица, имаше за цел да ограничи използването на криптовалути, захранвани от енергоемък изчислителен процес

"Инвеститорите в криптовалути рискуват да загубят всичките си пари, вложени в сектора, и могат да станат жертва на измами". Това се казваше в съвместно изявление на регулаторите от Европейския съюз, занимаващи се с банковия сектор, ценните книжа и застраховането само преди дни.

Част от текстовете, в проекторегламента “MiCA” щяха да забранят добива на Биткойн и Етериум в ЕС.
 
Разпоредби в предложеният регламент, които на практика можеха да забранят популярната криптовалута Биткойн в Европейския съюз (ЕС), бяха отменени.
В понеделник Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент гласува с 30 на 23 гласа, за да не включи разпоредбата в проекта на предложената рамка за пазарите на криптоактиви (MiCA) - цялостния регулаторен пакет на ЕС за управление на цифровите активи. Шестима членове на комисията се въздържаха.

ГДБОП пипна хакера Instakilla, изнудвал за крипто валути... СНИМКА

Разпоредбата, която беше добавена към проекта миналата седмица, имаше за цел да ограничи използването на криптовалути, захранвани от енергоемък изчислителен процес, известен като proof-of-work (т.нар. копаене), в 27-те държави членки на ЕС. Предложението срещна сериозен отпор от страна на защитниците на криптовалутите по целия свят.

Предвидената забрана на копаенето срещна сериозен отпор от общността
Членовете на крипто общността се възпротивиха на възможността за забрана на POW. Няколко членове на Европейския парламент също изразиха несъгласието си със забраната.

Френският политик Пиер Персон заяви, че този ход ще обрече бъдещето на крипто в ЕС, и заяви, че ще усложни регулирането на разрастващите се пространства като DeFi и NFT.

Членът на холандския парламент Дориен Рукмакер заяви, че забраната на POW ще насърчи заобикалянето на закона и ще изтласка крипто индустрията извън Европа.

Курсът на биткойна удари в небето и чукна невиждан рекорд

Александър Иванов, основател на Finansiv, заяви, че отменените разпоредби са били недалновидни по същество, тъй като пренебрегват факта, че голяма част от добива на криптовалути чрез копаене се извършва посредством възобновяема енергия. Иванов също така посочи, че интересът технологиите за добив да станат по-икономични е всеобщ и бизнесът работи усилено за иновации в тази посока.
бъдещето на копаенето

Proof-of-work е подложен на сериозна критика от страна на някои регулатори и политици по света заради опасения, свързани с енергетиката. Някои лидери на ЕС се опасяват, че възобновяемата енергия може да бъде насочена към поддържане на криптовалути като Биткойн, вместо да бъде използвана за национални цели.

След гласуването в европарламента, проектът за MiCA ще премине към тристранно обсъждане - официален кръг от преговори между Европейската комисия, Съвета на ЕС и Европейския Парламент.