Ще си скубете косите заради думите на този енергиен експерт за газа
Евтин природен газ тази зима ще е този, който не потребяваме, смята Антон Иванов
"Известностите за ноември са прекалено много, предстои да се види какви източници на газ ще бъдат осигурени. ... Евтин природен газ тази зима ще е този, който не потребяваме. Газът, който ще влиза у нас тази зима, освен количествата от Азербайджан, ще бъде скъп. Той е обвързан с борсовите цени, а те са високи".
Това каза пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.
"Интерконекторът с Гърция осигурява 1/3 от доставките на природен газ, който се потребява в страната. Все още остава открит въпросът за останалите 2/3", обясни той.
По думите на експерта опитите за комуникация с "Газпром" не дават основание да се очаква да получим газ от Русия:
"Остава възможностите за доставка на природен газ от свободния пазар. Въпросът е дали "Булгаргаз" да бъде натоварен да осигури газ за всички потребители в България, или търговци от свободния пазар могат да навлязат като доставчици, за да се получи по-голямо разнообразие от доставки за българската индустрия".
Според него по-малките доставчици могат да осигурят по-интересни възможности за доставки, докато държавната "Булгаргаз" не се справя с доставки, които да са на приемливи за индустрията цени.
"С темповете, с които сега се пълни хранилището в Чирен, вероятно до края на октомври ще е запълнено 80%, което е добра запълняемост, но пак неизвестностите с доставките остават", коментира Иванов.
Енергийният експерт изчисли, че с доставките по интерконектора и 80% запълняемост на Чирен ще са осигурени по-малко от половината необходими количества природен газ:
"Липсите ще са около 60%.", подчерта той и уточни, че може да се компенсира известно недостигащо количество, ако се ограничи потреблението.
Антон Иванов определи като "добро принципно съображение" предложението международен инвеститор със свои средства да стабилизира "Топлофикация - София". Според него обаче изпълнението няма да е успешно:
"Много пъти сме виждали опити за привличане на водещи инвеститори, които да извадят един или друг закъсал сектор от състоянието му, но успехите са по-малко, отколкото неуспехите. Зависи колко сериозно се подходи към това намерение.
Сега се заявява желание държавата да го прави, но все още "Топлофикация - София" е общинска собственост. За тази година обаче важният въпрос ще си остане как ще се осигурява топлината на софиянци и какви са възможностите за намаляване на консумацията на природен газ. Но той не се решава".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук