Ще ви се завие свят колко пари печелят банките от такси само за няколко месеца

Данните и цифрите са само за първото тримесечие на годината и са предоставени от БНБ

Печалбата на банките от събираните от клиентите такси нарасна до 355 млн. лв. само за първото тримесечие на годината, показват данни на БНБ. Нетните приходи на банките от такси са нараснали с 23 млн. лв., или със 7,1% спрямо същия период на миналата година.

Таксите формират 21,4% от нетния оперативен доход на финансовите институции в страната. По-голяма част от печалбата на банките се формира от лихвите. Нетният лихвен доход на банките за първото тримесечие се увеличи с 345 млн. лв. (+47,8%) до 1,1 млрд. лв. Лихвите формират 64,2% от нетния оперативен доход на банките.

В рамките на едно тримесечие приходите на банките от лихви нарастват с 506 млн. лв. (+63,1%) и достигат 1,3 млрд. лв. В същото време разходите им за лихви се увеличават само 161 млн. лв. до 241 млн. лв.

В резултат на всичко това печалбата на банките за първото тримесечие възлиза на 767 млн. лв., което е с 218 млн. лв. (+39,6%) повече спрямо същия период на миналата година. От БНБ вече обявиха и каква е печалбата на банките към края на месец май. Печалбата е 1,3 млрд. лв., което е с 564 млн. лв. или със 73% повече спрямо първите пет месеца на миналата година.

Ако банките продължат да постигат такива резултати, до края на годината печалбата им ще надхвърли 3 млрд. лв.

Засега глобалният процес на затягане на паричната политика се пренася относително бавно върху цената на финансирането в България, пише в периодичното издание на БНБ “Банките в България”.

Под влияние на високата ликвидност на банковата система и текущите силно отрицателни стойности на реалните лихвени проценти кредитната активност в страната се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства.

През следващите тримесечия затягането на паричната политика в еврозоната ще започне да ограничава кредитната активност, като пренасянето му върху лихвените проценти по кредитите в България ще се ускори, включително под влияние на обявеното от БНБ увеличение на задължителните минимални резерви от средата на 2023 г., посочват от БНБ.

Лошите кредити намаляват, показват още данните на БНБ. През първото тримесечие необслужваните кредити намаляват с 328 млн. лв. (-7.4%) и в края на март възлизат на 4,1 млрд. лв.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук