Дефицитът в предложения от служебното правителство бюджет за 2025 г. реално е твърде висок и той няма да бъде приет, прогнозира пред bTV бившият финансов министър Симеон Дянков.

„Този бюджет не е бюджет. Направен е по начин, по който финансистите не го разбират", каза Дянков, но отбеляза, че това е добра новина.

„Повечето решиха, че финансовата министърка си е загубила ума. Само по този начин може да се обясни такъв странен бюджет. Аз познавам добре Людмила Петкова.

Не си е загубила ума. Добър финансист е. Като добър държавен служител е събрала всички обещания, минали в закони от последните парламенти, от последното редовно правителство, в което Асен Василев беше финансов министър, и ги е сложила в разходната част“, обясни той.

Повече пари за служителите на МВР

Едно такова обещание е вдигането на заплатите на служителите в МВР. „Тя го е взела и го е записала в разходната част. След което са направили приходната част и тя не излиза. След това са започнали да си измислят“, уточни Дянков.

„Трябва да съберат 20 милиарда лева, защото с толкова са увеличили разходната част. Затова ги търсят под дърво и камък, а те не излизат“, коментира бившият финансов министър.

Икономист огласи голям капан в Бюджет 2025, тежко ни

„Аз бих направил обратното. Нямаше да взема под внимание разходите от предишните парламенти. Щях да направя приходите, да ида в парламента и да кажа – искате толкова, но го няма. Вие го намерете. Аз предлагам бюджет на 1% дефицит, а Людмила Петкова е взела всички разходи. Не е вярно, че това е бюджет на 3%. Дефицитът в него е 8%. Петкова не си е загубила ума, просто следва приетото от политиците“, посочи той.

В неговите очи има и още една добра новина, която при други обстоятелства не би била такава: „Този бюджет няма да се приеме. Няма да мине до Нова година. В следващата година ще влезем с бюджета за 2024 г. Имаме много шантав проектобюджет. Единственият шанс да влезем в еврозоната през 2026 година е с липса на бюджет през 2025 година.“

Данъчна амнистия

„Данъчната амнистия трябва да събере 5 млрд. лева. Ако тя събере една десета или двадесета от това, поканете ме пак, ще си изгоря ритуално дипломата пред вас. Те знаят, че няма как да спечелят 2 млрд. лева. Има причина тези фирми да не са си платили данъците – или са в несъстоятелност, или са в сивия сектор“, допълни Дянков.

„Разходната част е нещо, което без промяна на закони и политическа отговорност, няма как да стане. Затова се измислят неща. ДДС по проектобюджета се увеличава с 3,5 млрд. лева. Това никога не се е случвало. Освен ако някъде скрито в бюджета не е заложено увеличение на ставката", каза финансистът.

По думите му единият начин да се намалят разходите е държавните служилите да си плащат осигуровките. "Това е трудна мярка. В държавната администрация, централната, са 140 хиляди души. Общата администрация в страната е от 600 хиляди души. Увеличенията на заплатите там са огромни“, обясни Дянков.