Синдикати и работодатели се скараха на срещата с вицепремиера Гълъб Донев в МС
Синдикатите, работодателите и вицепремиерът Гълъб Донев провеждат работна среща в Министерския съвет, съобщава БНТ. Социалните партньори обсъждат мерки срещу високите цени.
Синдикатите вече настояха линията на бедност, обвързана с различни видове социални помощи, да бъде увеличена до 460 лева.
Настояват и за увеличаване на минималната работна заплата.
По-малко от час след началото на срещата работодателите напуснаха, след като са стигнали до скандал със синдикатите, несъгласни около предложението за увеличаване на минималната работна заплата. Това съобщи на излизане председателят на АИКБ Васил Велев:
"Имаше поведение от страна на синдикатите, което не може да го окачествим като диалог и като търсене на решение. И понеже никой не е дошъл тук да бъде овикван, работодателите си тръгнаха. Нямаше конструктивен разговор", заяви Васил Велев.
По думите му спорът е възникнал за това, че без да има средносрочна бюджетна прогноза, планирани други макропараметри като ръст в икономиката, инфлация, дефицит, не може да се вземат правилните решения.
"Естествено, че исканията на синдикатите са максималистични, които не отговарят на икономическата реалност и биха довели до отрицателни последици, включително за синдикалните членове, но тези диаметрално противоположни позиции трябва да се сближават в един спокоен, аргументиран, конструктивен разговор, а не с крясъци и писъци", допълни още Велев.
Работодателите се борят за по-висока средна работна заплата, ръст в икономиката и бюджетни политики.
"КНСБ изложи тяхната позиция, всички търпеливо изслушахме, макар в нея да има много положения, които не са верни и с които ние принципно не сме съгласни", каза Велев.
Синдикатите настояват минималната работна заплата да се увеличи до 764 лв. от първи януари 2022 г., или ръст с около 17 % в сравнение със сегашния размер от 650 лв. Работодателите са против с аргумента, че размерът на минималната работна заплата трябва да се договаря между бизнеса и синдикатите по икономически дейности.
Смятат още, че предлаганият размер ще е по-висок от средния размер на заплатата в 10 икономически дейности, или сектори, и на практика предприятията от тези сектори трябва да плащат минимална заплата от печалбата си, каквато нямат заради кризата.