Скокът на цените на тези стоки счупи рекорди у нас
Няма стока или услуга, която да е поевтиняла през изминаващата година
Когато „малкият“ човек говори за инфлация, той я измерва в кило сирене, пакетче масло или цената на картофите на пазара. И в мисленето на обикновения българин има известна доза истина - инфлацията у нас се събира в хладилника, но това е само финалът ѝ. Преди това като снежна топка е събирала в себе си поскъпването на горивата, тока на борсата, ръста на заплатите, поскъпването на материалите и суровините и т.н., съобщава "Марица".
Инфлацията у нас достигна своя връх на годишна база през септември - 18.7%, и с това ни върна в соца. В името на обективността обаче трябва да се отбележи, че сам по себе си този показател не беше най-висок в България в сравнение с другите страни от Евросъюза, но го усещахме най-болезнено, защото сме най-бедни. А после - изненада: два поредни месеца спада, като за ноември бе отчетена 16.9%.
Както се сещате, етикетите на стоките не се промениха автоматично, просто търговците поразредиха редактирането им. Деформация на пазара обаче има и тя се доказва от думите на председателя на Държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир Иванов, който в телевизионно интервю отчете, че „от средата на 2021 г. сме в ситуация на постоянно поскъпване. Пикът беше достигнат в края на ноември. През декември обаче пазарът намери своето равновесие, тук е точката на насищане, и се успокои“.
Шампионите по скъпотия от храните тази година са захарта и олиото. В този ред, въпреки че покрай поскъпването на мазната течност се развихри истинска истерия и народът пак се натрупа по опашки. Хранителните вериги пък се принудиха да въведат ограничителен режим и да дават само по четири бутилки на човек. Сега олиото тръгва от борсите на едро между 3.50 и 4 лева, а на щанда в магазина се озовава на около 5 лева.
Захарта обаче направи истинско рали - на годишна база само през октомври поскъпването беше достигнало 82% и на едро се продаваше за 2.60-2.70 лева. Обяснението, извън дежурните оплаквания за тока и горивата, е, че около 1/3 от суровината се произвежда в България, а останалото е внос. 2021-2022 г. преминават с голяма суша в Европа, което се отразява в по-нисък добив на цвекло, по-ниско производство и по-малко предлагане.
Под номер 3 по ръст на цените застават яйцата, които за една година скочиха с 51 на сто на едро. Така стигнахме до оферта в магазина: две яйца за левче.
Тази класация може да продължи до безкрай, защото де факто няма стока или услуга, която да е поевтиняла през изминаващата година. Държавата измерва поскъпването с т.нар. индекс на потребителските цени, който миналата седмица счупи поредния рекорд и стигна ниво от 2,268 пункта.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук