След пандемията иде ужасна криза, която обаче ще пробуди българите
Сега българинът ще разбере необходимостта да се осигурява на реалната си заплата, категоричен е икономистът Любослав Костов
„Разликата между доходите на 20-те процента най-бедни и най-богати е осем пъти. Това е регистрирано месеци преди пандемията. Това е социален контекст, върху който сме влезли в тази криза. А тя ще бъде катализатор на проблемите с неравенствата“, това каза икономистът Любослав Костов, главен асистент в Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, доктор по политическа икономия.
Днес той организира онлайн дискусия за посткризисния период и за социалното неравенство.
По думите му трябва да се запитаме защо в години на икономически растеж не се е предприела по-активна политика:
„Говорим за понятия като пропуснати ползи, алтернативни решения“, допълни Костов.
Той коментира мярката 60:40, в която според него има голяма разкрила заради това, че масово хората не се осигуряват на реалната си заплата и че много от работодателите са част от сивата икономика:
„В момент като този усещаме загубите ни под формата на доход. Сега българинът ще разбере необходимостта да се осигурява на реалната си заплата... 9 лева на ден е минималното обезщетение, то трябва да се покачи... Държавата има буфери... Държавата прави някакви неща, но трябва да е една идея по-активна“, коментира Костов пред БНР.
Според икономиста кризата ще има всеобхватен характер, изцяло обществен, и е възможно след края ѝ да ни залее вълна от популизъм: „Проблемът на много европейски страни е популизмът и той поражда погрешни решения в икономическата политика. Трябва да се говори трезво, но не консервативно“.