Сърбия към Volkswagen: Каквото и да предложи България, даваме повече!

Нашата оферта е по-добра, категорични са съседите ни

Нашата оферта е по-добра от тази на България", категоричен е сръбският президент Вучич. Белград не се отказва от битката за огромната инвестиция на Volkswagen, пише ФАЦ.

„Сърбия се бори за Volkswagen" - под това заглавие „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” (ФАЦ) публикува статия от балканския си кореспондент Михаел Мартенс, който е разговарял и със сръбския президент Александър Вучич. В Белград виждат няколко предимства на Сърбия в съревнованието с България за голямата инвестиция: държавата можела да предложи по-добри условия, в резултат от дуалната система страната разполагала с добре обучени кадри и с опит в производството на компоненти за автоиндустрията. В статията става дума обаче и за минусите на Сърбия: незадоволителното състояние на демокрацията и правовата държава, както и важното обстоятелство, че Сърбия не членува в ЕС. Ето някои от акцентите в публикацията:

Сърбия не се предава

В началото на статията авторът отбелязва, че в ЕС сръбският президент Александър Вучич се натъква на все повече основателна критика заради състоянието на демокрацията и върховенството на закона в страната. Затова пък икономическите успехи на Сърбия са безспорни: солидни държавни финанси, спадащ дълг, намаляваща безработица. Сърбия е атрактивна дестинация за чуждестранните инвеститори и сега се надява на „големия си удар" - да привлече новия завод на Volkswagen, пише Михаел Мартенс, който е разговарял по темата със сръбския президент Вучич.

Вучич изразява надеждата си, че инвестицията на германския концерн ще дойде тъкмо в Сърбия - „въпреки сериозния политически натиск върху някои от участниците", както се изразява сръбският президент. Авторът цитира ширещите се в Белград слухове, че в съревнованието за Volkswagen бившият германски канцлер Герхард Шродер (когото Вучич смята за свой приятел) лобира за Турция. Тези слухове Вучич коментира с думите: „Това е негово право. Аз пък чувам, че други лобират за други дестинации. Ние обаче играем чисто. И открито защитаваме своите интереси".

Тук трябва да се припомни, че Герхард Шрьодер е не само бивш канцлер, но и бивш министър-председател на германската провинция Долна Саксония - „родината" на Volkswagen. Правителството на Долна Саксония контролира над 20% от акциите на концерна и по този начин винаги участва във взимането на важни решения.

"Готови сме да предложим двойно по-високи субсидии и облекчения"

По-нататък в статията Мартенс пише, че - по думите на сръбския президент - Сърбия уважава конкурентите си за голямата инвестиция, сред които са Турция и България. „Но каквото и да предложат те, ние можем да предложим повече. Готови сме да предложим двойно по-високи субсидии и облекчения в сравнение с България. Имаме добре квалифицирани кадри, директно на границата с ЕС. А преди три години въведохме и дуалната образователна система по германски образец", казва Вучич. В статията са изброени и изгодите, които - според Вучич - може да предложи Сърбия: безплатен терен за строежа и извършване на всички инфраструктурни дейности - газ, ток, пътища, плюс денонощна готовност да се отговаря на всички запитвания от страна на Volkswagen.

Същевременно, пише Мартенс, Сърбия има и един минус: не е член на ЕС. Авторът припомня, че преговорите за членство започнаха през 2014 година, но едва ли ще приключат скоро. На което сръбският президент отговаря: „Ако бяхме в ЕС, вече отдавна да сме привлекли тази инвестиция, защото съм сигурен, че нашата оферта е по-добра от тази на България. Но без членство в ЕС борбата е тежка".

Авторът е разговарял и с Марко Чадеж, президент на Сръбската стопанска камара, който изтъква и друго предимство на страната: в Сърбия вече се произвеждат много части и компоненти за автомобилната индустрия. Чадеж добавя още, че Сърбия изпреварва България с единайсет места в класацията на Световната банка за бизнес-климата.

Източник: Дойче Веле