Светът ликува след тази новина за цените на храните
По-ниските международни котировки за всички основни зърнени култури значително компенсираха покачващите се цени на захарта и месото
Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се понижи за седми пореден месец през февруари, тъй като по-ниските международни котировки за всички основни зърнени култури значително компенсираха покачващите се цени на захарта и месото, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), цитирана от Pariteni.bg.
Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 117,3 пункта през февруари, което е спад от 0,7 на сто спрямо януари и 10,5 на сто спрямо същия месец преди година.
Индексът на цените на зърнените култури се понижи с 5 процента през февруари, за да достигне ниво с 22,4 процента под това от февруари 2023 г.
Експортните цени на царевицата паднаха най-много на фона на очакванията за големи реколти в Южна Америка и конкурентни цени, предлагани от Украйна, докато международните цени на пшеницата спаднаха най-вече поради силния темп на износ от Руската федерация. Международните цени на ориза също се понижиха с 1,6 на сто през февруари.
Индексът на цените на растителното масло се понижи с 1,3 процента спрямо януари до 11 процента под стойността си от февруари 2023 г.
Международните цени на соевото олио спаднаха значително, подкрепени от перспективите за изобилие от соеви добиви в Южна Америка, докато големият световен износ на слънчогледово и рапично олио понижи цените им. Световните цени на палмовото масло се повишиха незначително през февруари поради сезонно по-ниското производство.
Индексът на цените на захарта, напротив, се повиши с 3,2 процента през февруари. Увеличението отразява постоянните опасения относно предстоящото производство на Бразилия след продължителен период на валежи под средното, както и прогнозирания спад на производството в Тайланд и Индия - две водещи страни износителки.
Индексът на цените на месото се повиши с 1,8 процента спрямо януари, като котировките на птичето месо скочиха най-много, следвани от тези на говеждото, повлияни от проливните дъждове, които нарушиха транспортирането на едър рогат добитък в Австралия.
Цените на свинското месо също се вдигнаха леко поради по-голямото търсене от Китай и ограниченото предлагане в Западна Европа. Международните цени на овчето месо се понижиха отчасти поради рекордното производство след възстановяването на стадата в Австралия.
Индексът на цените на млечните продукти се повиши с 1,1 процента, воден от по-високото търсене на масло от азиатски купувачи. Цените на млякото на прах и сиренето също се повишиха незначително.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук