Тази зима горим дърва като за световно

Малка част от държавните горски и ловни стопанства осигуряват доставка на дървата, закупени директно от тях, до дома на купувача

Един милион и 257 хиляди пространствени кубични метра дърва за огрев ще осигурят шестте държавни горски предприятия за населението в горските територии на страната.

Толкова са заявените от кметовете на селищата количества въз основа на изготвените списъци с домакинствата, които ще се топлят с дърва от държавните гори.

Предприятията вече са реализирали 530 000 кубика, съобщиха от Министерството на земеделието и горите пред „Телеграф“.

Продажбата на стояща дървесина, която е по-евтина и хората сами отсичат, се прилага предимно в Южноцентралното и в Югозападното държавно предприятие. В останалите четири предприятия дървесината е добита и се предлага основно на временен склад, поясниха от горското ведомство.

В Закона за горите е регламентирано задължението на кметовете на населените места да изготвят списъци на домакинствата, които са подали заявление, че желаят да закупят стояща дървесина на корен или добита от горските и подредена в склад за лична употреба.

Количество дърва

По предложение на директорите на държавните горски и ловни стопанства се определят количествата дърва, които ще бъдат добити от съответните държавни горски територии, обясниха от Държавната агенция по горите.

Дървесината, добивана от държавните горски територии, се предлага за продажба като стояща на корен или добита на временен горски склад. Продажните цени варират съобразно регионалната пазарна обстановка.

Средните цени за шестте предприятия и 160-те държавни горски и ловни стопанства към момента за пространствен кубичен метър с включен ДДС в горски склад са: за иглолистните дърва - 42 лева; за широколистни дърва от твърди и меки дървесни видове (бук, дъб, габър, акация) - 57 лева.

Стоящата на корен дървесина се предлага по 9,60 лева, ако е иглолистна, а широколистните дървета – средно по 21,70 лева.

Продажните цени на дървата за огрев, които се предлагат на физически лица за идващия отоплителен сезон, са по-ниски от миналогодишните. Средното намаление по предприятия варира до 17 на сто спрямо същия период на 2023 г.

Цените падат

Към момента се наблюдава ценови спад, което прави дървесината една от малкото стоки с намаление на продажните цени, независимо от ръста на годишната инфлация за последната година.

Частните складове, борси за дървесина и онлайн платформите продават цепениците двойно и повече по-скъпо, отколкото държавните. Но ги предлагат нарязани и нацепени, понякога обявяват транспорта безплатен, друг път го включват в цената.

160-180 лева стига кубик дърва за огрев в „Топливо“ – Благоевград. Става въпрос за нацепена и нарязана дървесина, което спестява разходи на клиента. „Така ги купуваме и ние от доставчиците. Почти никой вече не се наема сам да си реже дървата, затова отдавна не зареждаме дърва за огрев, които не са нарязани“, твърдят от дружеството.

Малка част от държавните горски и ловни стопанства осигуряват доставка на дървата, закупени директно от тях, до дома на купувача. Причината е, че не разполагат с транспортни средства и работници, които да извършат услугата.

В този случай цените са конкурентни на частните фирми, извършващи транспорта на дървесината.