Теменужка Петкова: Газ през “Балкански поток” потича до края на годината
Това е реална диверсификация, тук има стратегическата роля на България на газовата карта
Имаме воля за диверсификация на природен газ. Обясних в САЩ, че трябва да се прави разлика между ”Балкански” и “Турски поток”. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в ефира на bTV.
Тя разкри, че до сега страната ни е получавала до 17 млрд. куб. м газ, а с реализацията на „Турски поток“, те спират.
Страната ни получаваше 110 млн. долара на година от транзита на природен газ, но вече не е така.
Голямата разлика между „Балкански поток“ и „Южен поток“ е спазването на правилата", категорична е Петкова.
Тя каза, че се работи с много сериозни темпове и очаква до края на годината по тръбата да потече природен газ, а от транзита му, страната ни отново ще спечели.
Проектът Балкански поток ще даде възможност за гарантиране на енергийната сигурност на целия регион. Това е реална диверсификация.
Тук има стратегическата роля на България на газовата карта и изграждане на газоразпределителен център у нас.
При нас се спазват правилата, следват се европейските директиви. До края на тази година ще потече газ през “Балкански поток”.
До края на февруари ще предоговорим по-евтин руски газ. Договорките са в ход, вървят добре.
Работим много добре с руснаците. В рамките на нашето правителство се предприемат крути мерки срещу корупцията, каза още Петкова.
Министърът отбеляза, че обвързващите оферти за строежа на АЕЦ "Белене" се очакват към края на месец май. Тя беше категорична, че няма корупционни практики при процедурата по избора на стратегически строител.
Петкова обясни, че по време на визитата на премиера Бойко Борисов при американския президент Тръмп са били определени важни теми, по които е стартирал процес по стратегически диалог. Една от темите е била именно енергетиката.
Затова и се очаква американски технически експерти да пристигнат у нас за втори път. При първото им посещение е бил даден достъп до редица централи, които да бъдат инспектирани, коментира Петкова.
„Очакваме през февруари да дойдат отново, като предстои да разберем причината за тяхната визита“, допълни тя.
Министър Петкова заяви, че въглищните централи имат своята ключова роля в електроенергийната система на страната и подчерта, че България е заявила своето намерение да използва мощностите до 2030 г., с хоризонт до 2050 г.
„Пледираме пред Брюксел за справедлив и плавен преход, който да бъде съобразен с всяка отделна страна и да не застрашава нейната енергийна сигурност“, обясни тя.