Теменужка Петкова опроверга лъжите за проблеми в сектор "Енергетика"

По думите ѝ до момента няма нито едно доказателство за злоупотреби

ПП ГЕРБ е жертва на компромати от самото начало на това правителство и на президента Радев. За проекта "Турски поток" никой не знае дали е проведена обществена поръчка, понеже е на територията на друга държава. За "Балкански поток" такава процедура е проведена и финансовият министър лесно може да провери, вместо да се разпространяват лъжи и манипулации.

Това заяви бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

По думите ѝ до момента няма нито едно доказателство за злоупотреби.

 Драгомир Стойнев захапа ИТН: Това е един балон с очаквания, който ще се спука

Във връзка с твърденията на бившият министър на Драгомир Стойнев, Петкова заяви: "Опасенията му са неоснователни, защото фактите са налице.

Той не е запознат с детайлите по плана за преминаване към нискоемисионна енергетика. Целият интегриран план Климат- енергетика е готов. Той е качен на сайта на Министерство на енергетиката".

"Въглищните централи в България ще работят до 2030 г. България не може без тях. Междувременно в този период, ние трябва да правим следващите си стъпки, свързани с възобновяемата енергия. До 2025 г. Трябва да получим механизъм за капацитет.

Той дава възможност на държавите-членки да подпомагат пазара на въглищните централи. Това са едни много важни преговори, които водим с ЕК от миналата година.

Поели сме ангажимент да либерализираме пазара за електроенергия. До 2031 г. Пазарът на електрическа енергия ще бъде либерализиран изцяло.

Това касае не само България, а всички държави-членки на ЕС. Пътят ни е разписан подробно в Плана за възстановяване и развитие на страната", обясни бившият министър на енергетиката.

Петкова поясни, че проектът „Балкански поток“ е на стойност 2,6 млрд. лева, защото включва и две компресорни станции. Строител на проекта е компанията, спечелила, чрез конкурс Аркат, компания от Саудитска Арабия.

Кой тя наема за подизпълнител е нейна работа. Информацията е качена на сайта на компанията – честно и почтено. Това е проект с дължина 474 км., става дума за много сериозна инфраструктура.

"Когато ние поехме енергетиката дълговете бяха в размер на 27 млн. лева. Към 2020 г. 1,4 млрд. лева са налични по сметките на БЕХ. Няма дългова спирала", поясни още Петкова.