Теменужка Петкова опроверга Румен Петков за конектора в Гърция ВИДЕО

Три компании продължават в надпреварата за инвеститор на АЕЦ “Белене”, конекторът с Гърция ще бъде готов през октомври 2020 г.

Теменужка Петкова се включи извънредно по телефона в "На четири очи" по Би Ти Ви и опроверга Румен Петков, който направи остър коментар за газовия конектор и транзита на газ през България.

В студиото той показа снимки от терена, на който трябва да се извършва строителството на интерконектора между България и Гърция, като обясни, че в момента строителните дейности там са спрени. Също така лидерът на АБВ коментира и напредъка по проекта "Белене".

"Много е важно до края на месеца  да има листа с потенциалните инвеститори за АЕЦ “Белене”. Разчитам нещата да стигнат до край, защото ако сега спре проектът, ще е за последно, каза Петков. Нанесохме голям удар по газовата сигурност на Европа.

Ще плащаме транзитна такса на Турция, ще плащат и други. Ние бяхме използвани за натиск да утвърдим украинския интерес. Това е договорка между Станишев и Борисов", коментира Петков.

Петкова на свой ред опроверга думите на Румен Петков, че строителството на интерконектора между България и Гърция е в застой и заяви, че там се работи усилено. По думите й конектора ще бъде готов, така както е обявено, през октомври 2020 г. "Много моля да не се въвеждат гражданите в заблуждение", подчерта енергийният министър. 



Три компании продължават в надпреварата за инвеститор на АЕЦ “Белене”, междувременно предаде "Труд", позовавайки се на източници.

Това са руската “Росатом”, чрез дъщерната “Атоменергопром”, Корейската Хидро и атомна енергийна корпорация и Китайската държавна ядрена корпорация.

Те трябваше да бъдат избрани от работна група, в която влизат представители на Министерството на енергетиката, БЕХ и НЕК.

Изборът на тези компании е очакван, защото те отговарят на изискването за стратегически инвеститор, коментира председателят на Булатом Богомил Манчев.

По думите му в проекта ще се включат и френската “Фраматом” и Дженерал Електрик. На практика те също ще са инвеститори, защото предлагат лизингова схема за изплащане на оборудването, което ще доставят за централата, коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев.

Интерес като инвеститор заявиха консултантската компания ИПК и УП, германската “Бектрон-Лиаз-Техническо инженерство”, българо-чешкият консорциум “Атомна електроцентрала Белене 2019” и консорциум “АЕЦ Белене България” с фирмите на Ковачки.

Преди дни министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че до края на този месец ще бъде обявен списъкът от компании, с които държавата би желала да води разговори за изграждането на втора атомна централа.

На избраните ще бъдат отправени покани за подаване на обвързващи оферти. Ако постъпят такива, ще започне самият процес по водене на преговори.

След това ще имаме яснота дали ще се постигне съгласие между това, което ние сме заложили като изисквания и това, което те предлагат, каза министър Петкова.