Тези пенсионери си увеличиха парите за старост с близо 300 лева, ето как
Първо преизчисление на пенсиите за 78 хиляди българи, за една трета от пенсионерите работата не носи полза за получаваната сума от НОИ
С 297,70 лв. се е увеличила пенсията на работещ пенсионер благодарение на служебно преизчисление с допълнителен стаж. За една трета от работещите възрастни обаче допълнително изработените месеци не оказват никакво влияние върху получаваната пенсия.
Тези данни са публикувани в материал за служебното преизчисление на пенсиите тази година, който е част от новия информационен бюлетин на Националния осигурителен институт, предаде "Сега".
Най-голямото увеличение е при пенсиите за осигурителен стаж и възраст
От 1 април всяка година НОИ прави служебно преизчисляване на пенсиите за хората, които имат поне един ден осигурителен стаж през предходната календарна година.
Тази година бяха преизчислени 350 718 пенсии. Преизчисляването се прави върху действителния размер на пенсията, поради което невинаги води до увеличение.
Най-голямото увеличение в абсолютна стойност, цитирано по-горе, е при пенсиите за осигурителен стаж и възраст. И при инвалидните пенсии обаче има регистрирана сходна сума на увеличение - 286,57 лв. Средното увеличение за редовите пенсии (за стаж и възраст) е 14,82 лв., а за инвалидните - 9,17 лв.
Четвърт от работещите пенсионери (84 615 души) са получили увеличение между 1 и 10 лв. Причината за високия дял на пенсиите с малко нарастване на преизчисления размер следва да се търсят предимно в малкото количество допълнително зачетен осигурителен стаж на тези пенсионери, като 33 156 от тях имат допълнителен стаж след пенсионирането под 1 месец, обясняват експертите на НОИ.
Над 20 лв. увеличение на действителния размер има при 44 287 пенсии или при 12,63% от общия брой на преизчислените пенсии. Увеличение между 10 лв. и 20 лв. е отчетено при 66 051 преизчислени пенсии (18,83%), а с до 1 лев са се покачили 3717 пенсии.
За една трета от пенсионерите работата не носи полза
За почти една трета от работещите пенсионери допълнителната работа не оказва никакво влияние върху пенсията и въпреки преизчислението тя остава без промяна.
Такъв е случаят със 103 064 пенсии. При по-голямата част от тях това се дължи на обстоятелството, че действителният размер на пенсията и след преизчисляването е останал под минималния размер, който се изплаща за съответния вид пенсии.
При 388 пенсии изплащаният размер не се е променил, защото действителният им размер след преизчисляването надхвърля тавана на пенсиите, които и тази година е 3400 лв.
Най-много пенсионери имат допълнителен стаж между 1 и 12 месеца след отпускането на пенсията или след последното й преизчисление. 122 198 души имат зачетен допълнително положен стаж между 1 и 5 години.
На 33 156 пенсионери пък е зачетен стаж под 1 месец. Най-много преизчислени пенсии са отпуснати в последните години (2021-2023 г.) - 121 758. След тях се нареждат пенсиите, отпуснати в периодите 2015-2020 г. (111 339) и 2010-2014 г. (57 028). За 78 172 пенсионери тазгодишното преизчисление е първо.
79 589 пенсии пък ще бъдат преизчислени тази година по заявление на пенсионера. Между двата вида преизчисление има голяма разлика.
Служебното преизчисляване спестява необходимостта пенсионерът да подаде заявление до НОИ и да доказва допълнителен стаж, но пък може да се окаже по-неизгодно от другото, защото при него се взема предвид само стажът.
При преизчисляването по заявление на пенсионера се взема предвид не само стажът, а и допълнителният осигурителен доход до датата на преизчисляването. Преизчисляването на пенсиите се извършва веднъж в една календарна година.
В годината на подаване на заявлението пенсиите се преизчисляват от първо число на месеца, следващ месеца на самото подаване, както и от същата дата през всяка следваща календарна година. Тук обаче има четиримесечен период за произнасяне на НОИ по заявлението.