Ти да видиш! Недостиг на жилища в София

Пловдив трябва да наваксва, ако го сравняваме с другите големи градове

Най-често срещаният компромис, който правят наемателите в среда на покачващи се наеми, каквато е в момента, е да жертват топ-локацията за сметка на по-приятната микросреда. Наемателите биха предпочели второто, при равни други условия - по-качественият апартамент би надделял. Това каза имотният експерт Николай Георгиев пред Bloomberg TV Bulgaria.

Българинът очевидно счита, че най-добрата инвестиция е в имот, а на фона на наличните алтернативи жилището остава най-достъпно и най-разбираемо за средностатистическия инвеститор, коментира още той.

"Банковите депозити в момента са с възвращаемост близка до нулата. Фондовата ни борса е много неликвиден и бавен пазар, особено с по-развитите европейски или щатски такива, а всички други форми на инвестиция за българина си остават малко нишови - взаимни фондове, пиър-ту-пиър, крауд фъндинг - всички тези инвестиции са предлагани на нашия пазар, но за типичния българин те са езотерика".

"Пловдив трябва да наваксва, ако го сравняваме с другите големи градове. Там предлагането под наем на стари жилища е най-голямо в сравнение с София, Варна и Бургас. Имотите, които са старо строителство и се отдават под наем, е около 80%. Варна е по-активен пазар от Пловдив. Там се случват около 6500 сделки на години, докато в Пловдив се случват до 5500 сделки с жилища"

Прекомерното инвестиране в жилища, естествено крие рискове. Ако всички са спекуланти на пазара, това е рецепта за беда, добави анализаторът. "Но за момента не изглежда, че има такава тенденция. По-скоро има недостиг на жилища, особено за София, която все още изпитва положителна нетна миграция, където населението расте, макар и не с естествен прираст, а с вътрешна миграция". 

"Но определено трябва да се внимава с инвестициите "на зелено", предупреди специалистът. "Аз бих посъветвал хората, които купуват "на зелено", да отделят време да проучат кой е строителят".

"Защото във времена, когато пазарът върви нагоре, както е в момента, се появяват много играчи-еднодневки на пазара, които започват жилищни проекти с лични средства (в повечето случаи) и в този контекст може би ще ги довършат. Но ако икономическият контекст се промени, има опасност от отпадане именно на такива играчи.

Така че, моят съвет е, когато се инвестира "на зелено" да се провери строителят, да се провери финансиращата институция, ако има такава, защото може и да няма и да се залага на играчи, които са дългосрочно на пазара, имат зад гърба си история и завършени проекти и не на последно място - да се внимава какви договори се подписва".