Толкова зле в САЩ отдавна не е било
Пандемията от коронавирус сложи край на най-дългия период на растеж на американската икономика, продължил близо 11 години
Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се е свил с 3,5 на сто през 2020 година, което е най-силният икономически спад от 74 години, предадоха световните агенции.
Икономиката на страната понесе тежък удар след избухването на епидемията от коронавирус преди 10 месеца, което доведе до дълбока рецесия и загуба на десетки милиони работни места, припомня Асошиейтед прес.
Динамиката на БВП рязко се е забавила до растеж от 4 на сто през тримесечието октомври-декември след рекордния скок от 33,4 на сто за тримесечието юли-септември, сочат данните на министерството на търговията.
През периода април-юни пък бе отчетен рекорден срив от 33,4 на сто след спада от 5 на сто на годишна основа през първото тримесечие на миналата година. Хиляди бизнеси бяха затворени, а близо 10 милиона души все още са без работа на фона на пандемията, която отне живота на над 400 000 американци.
Пандемията от коронавирус сложи край на най-дългия период на растеж на американската икономика, продължил близо 11 години.
Свиването на икономика през 2020 г. е първото от 2009 година, когато БВП се понижи с 2,5 на сто и е най-силното от срива с 11,6 на сто през 1946 година, когато американската икономика е разтърсена от Втората световна война.
В исторически план най-тежък удар е отчетен през 1932 година, когато в разгара на Голямата депресия БВП на САЩ се свива с 12,9 на сто, сочат данните, стигащи назад до 1930 година.
Публикуваните днес цифри са първата от три оценки за динамиката през миналото тримесечие и ще бъдат актуализирани два път през идните седмици.
Перспективите за 2021 г. остават неясни. Икономисти предупреждават, че устойчиво възстановяване вероятно няма да се наблюдава, докато ваксините срещу COVID-19 не бъдат широко разпространени в цялата страна, а правителството не задейства спасителни мерки в цялата икономика - процес, който може да отнеме месеци.
Президентът Джо Байдън представи възстановителен план за 1,9 трлн. долара и може да използва днешните данни, за да убеди някои конгресмени, според които това е твърде голяма сума след отпуснатите едва в края на декември допълнителни 900 млн. долара в помощ на икономиката, отбелязва Ройтерс.
През 2019 г. най-голямата световна икономика нарасна с 2,2 на сто.