"Топлофикация Плевен" с успешно реализиран проект за зелена и устойчива енергия

За нас екологията и опазването на околната среда, както и безопасните условия на труд и надеждна експлоатация на мощностите винаги са били приоритет, заяви инж. Йордан Василев

С цел повишаване на енергийната ефективност на „Топлофикация Плевен“ инвестирахме в газова турбина. Благодарение на нея предоставяме още по-екологична енергия на клиентите, както и подобрихме работата на предприятието. Турбината отговаря на най-високите европейски  стандарти за подобен тип съоръжения. Модерна е и напълно автоматизирана.

Съоръжението е на американската компания "Дженерал електрик". Благодарение на съвместната работа с Компанията ние отговаряме на високите изисквания на клиентите за увеличаване нa ефективността нa paбoтa пpи ĸoмбиниpaн цикъл нa пpoизвoдcтвo нa енергия, заяви инж. Йордан Василев, директор на "Топлофикация Плевен".

Той обясни, че съоръжението произвежда 32 мегавата електроенергия, а отработените газове от турбината постъпват в котел-утилизатора, който генерира топлоенергия. "По този начин се произвежда допълнително електроенергия и се загрява водата за отопление и за топла вода за града. С тази инвестиция ние произвеждаме екологична и надеждна топлинна енергия за клиентите.", заяви инж. Василев.
 
"Производството на енергия чрез когенерацията на предприятието допринася жителите на Плевен да се радват на по-чист въздух. Това се дължи на факта, че мощностите на дружеството не отделят във въздуха серни оксиди, диоксиди и фини прахови частици.

Емисиите на отделяния азотен оксид и въглероден диоксид, при топлофикационните дружества на природен газ, са в пъти по-малко спрямо същите при битово отопление на дърва и въглища.", посочи инж. Василев. Той увери, че продължават да следват екологичния път, по който са поели и се фокусират в инвестиции в проекти, с които ще осигуряват още по-качествено топлоподаване.
 
"За нас екологията и опазването на околната среда, както и безопасните условия на труд и надеждна експлоатация на мощностите винаги са били приоритет. През годините сме влагали значителни средства в зелени проекти и нови съоръжения. Усилията ни са насочени не само към гарантиране на екологичната устойчивост при производството на енергия, но и към изпълнението на европейските изисквания за намаляване на вредните емисии", заяви инж. Василев.

Той подчерта, че целият екип на предприятието се стремят да работят, отговаряйки на високите български и европейски изисквания. "Важно е хората да знаят, че благодарение на мащабната модернизация и екологизация на производството, при нас няма отклонения по нито един показател за опазването на околната среда", допълни инж. Василев.
 
Относно бъдещите планове на дружеството, инж. Василев посочи, че ще продължават да развиват още повече комбинираното производството на топлинна и електрическа енергия.

"Предстои ни един голям проект. Ще инвестираме в изграждане на заместващи производствени мощности за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, използвайки двигатели с вътрешно горене. Това е в унисон със стратегията за енергийна ефективност на страната, която кореспондира с европейските политики в сектора. Очаква се да реализираме и положителен ефект върху цената за крайния потребител на нашите услуги", заяви инж. Василев.
 
На въпрос каква е ролята на природния газ в декарбонизацията, директорът на "Топлофикация Плевен" подчерта, че "синьото гориво" ще бъде важна част в енергийния преход на България.

"Газът е гориво, което ефективно отдава и съхранява в себе си значително количество енергия. Разширяването на газовата инфраструктура ще допринесе значително за прехода към неутрално енергийно снабдяване. По тази причина е необходимо да се осигурят възможности за конкурентни доставки на газ на пазара", заяви инж. Василев.

По думите му ключова стъпка, която трябва да бъде направена е изготвянето  ясна стратегия за възможностите на природния газ и ролята му в енергетиката в България. "Само по този начин няма да пропуснем възможността за декарбонизация", подчерта инж. Василев.

Като дългогодишен експерт инж. Василев обясни, че България има сравнително малък газов пазар.

"През последните години обаче наблюдаваме увеличаване на сигурността на доставките. Разработват се проекти за подобряване и разширяване на газовата инфраструктура, което от своя страна ще способства за диверсификацията и сигурността на доставките.

Въпреки че днес газът играе относително малка роля в енергийния микс на България и общото брутно вътрешно потребление на енергия в страната, смятам, че тенденцията ще се обърне поради факта, че той ще бъде водещ фактор за енергийния преход у нас. Природният газ предлага огромен потенциал по пътя към декарбонизация на Европа, чрез замяна на горива с по-високи въглеродни емисии, както и в комбинация с възобновяемите източници за удовлетворяване на търсенето на енергия.", посочи инж. Василев.