През последните пет месеца бюджетният дефицит на САЩ е скочил с 38,5% на годишна база до 1,147 трилиона долара. Лихвените плащания по държавния дълг рязко се повишиха. И ситуацията бързо се влошава, предават световни медии.

Огромни разходи 

Месечният доклад за изпълнението на бюджета на Министерството на финансите на САЩ подчертава, че ситуацията е по-лоша от всякога.

През февруари разходите на федералното правителство достигнаха 603 милиарда долара (с 6% повече на годишна база) при приходи от едва 295 милиарда долара. Тоест дефицитът за месеца е 307 милиарда. Единствената година, която беше по-лоша, беше Covid 2021.

Анализаторите посочват няколко фактора. На първо място, разходите за отбрана, медицина и социални програми като Medicare.

„Администрацията умишлено увеличава разходната част, прокарвайки инициативата за намаляване на данъците (например за компании, преместващи се от Европа) и създаване на работни места. Тръмп разглежда тези разходи като инвестиции в икономическия растеж, в който трябва да се инвестира от бюджетния дефицит сега и през следващите пет до десет години“, казва Олег Калманович, главен анализатор в Neomarkets.

Бюджетът е подложен на натиск и от намаляващите данъчни приходи заради реформите по време на първото президентство на Тръмп, добавя Руслан Пичугин, независим експерт по частни инвестиции.

"Лаком" дълг

И накрая, пропуканата американска хазна е погълната от огромен национален дълг от 36 трилиона долара. Плащанията по него през тази финансова година са 433 милиарда, което е увеличение от 41%. А през последните 12 месеца рекордните 1,17 трлн.

Тръмп се опитва да отслаби долара, за да намали тежестта върху бюджета за обслужване на държавния дълг. В същото време провокира и нейното повишаване, тъй като евтиният долар е привлекателен за инвестиции в световната икономика, отбелязва Калманович.

Двегодишното увеличение на лихвите оскъпява още повече обслужването на вече натрупаните задължения. В момента среднопретеглената лихва по непогасения държавен дълг е 3,2%, уточнява Евгений Шатов, партньор в Capital Lab.

„Ще излезе извън контрол“ 

Всичко това създава дългосрочни рискове.

Наблюдателите не изключват дългова криза и отслабване на американската икономика. Съответно, доверието в долара като глобална резервна валута пада, а делът му в международните разплащания намалява.

Ако най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ започнат да го изхвърлят, доходността на държавните облигации ще нарасне рязко.

Това от своя страна ще доведе до поскъпване на заемите за Вашингтон и допълнително увеличаване на лихвените плащания, предупреждава Евгений Шатов. Тръмп, според експерти, разбира се, може да се опита да поправи ситуацията, но няма да е лесно.

Така неговата икономическа политика традиционно е насочена към намаляване на данъците и стимулиране на бизнеса. Въпреки това, без съкращаване на разходите, това само ще влоши проблема с дефицита. По-специално, предложеното от Тръмп удължаване на данъчните облекчения може да доведе дефицита до 3,3 трилиона долара през следващото десетилетие.

Получава се порочен кръг. Нарастващият дефицит увеличава вероятността от по-нататъшни повишения на лихвите, обяснява Андрей Лобода, директор по комуникациите в BitRiver. А държавата затъва още повече в дългове. Като цяло, при забавяне на икономиката и потенциален спад на данъчните приходи е напълно възможно да се загуби контрол върху ситуацията.

Още преди изборите Тръмп обеща да се справи с това. Икономистите не изключиха пътя, по който САЩ ще поемат, да пуснат отново печатарската преса.

Това, разбира се, е изключително пагубно за икономиката. Предвид високите лихвени проценти ще трябва да се печатат все повече пари. Резултатът е инфлация. 

Но засега изглежда, че сценарият, описан от Илон Мъск през 2024 г., се реализира. Той предупреди, че скоро федералният бюджет няма да стига за нищо, освен за плащане на лихви по дълговете. Ако дефицитът не бъде премахнат, страната ще фалира. 

Превод и редакция: БЛИЦ