Цената на петрола върви към повишение в шеста поредна седмица
Азиатските акции поскъпват леко днес, на фона на предпазливостта на инвеститорите около търговските преговори между САЩ и Китай. Доларът се търгува близо до петмесечен връх, след като лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до най-високото си ниво от седем години.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи ръст от 0.1% и върви към понижение от 1% за седмицата.
Японският Nikkei добави 0.25%, южнокорейският KOSPI се повиши с 0.4%, докато австралийският основен индекс изгуби 0.15%.
Хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 0.25%, а шанхайският се повиши с 0.3%.
Индексите на Уолстрийт отчетоха леки понижения вчера, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „Китай е станала много разглезена по отношение на търговията”.
За да свалят напрежението от Пекин, са предложили на Тръмп пакет за закупуване на американски стоки и други мерки, насочени към намаляване на търговския дефицит с Китай с около 200 млрд. долара годишно.
При валутите доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, запазва позициите си при 93.498 пункта, след като вчера нарасна до петседмичен връх от 93.632 пункта.
Индексът се повиши с около 1% за седмицата, подкрепен от ръста при лихвите по щатския дълг, където лихвата по 10-годишните книжа нарасна до седемгодишен връх от 3.128%.
Еврото поскъпва с 0.1%, до1.1807 долара, но се търгува недалеч от петмесечното дъно от 1.1763 долара, достигнато в сряда. Еврото губи близо 1.2% тази седмица, което до голяма степен се дължи на политическата несигурност в Италия.
Тази седмица се появи информация, че италианските популистки партии, които ще сформират правителство, може да помолят Европейската централна банка (ЕЦБ) да опрости част от дълга на страната, което породи опасения, че Италия може да се откаже от финансовата дисциплина.
Доларът продължи ръста си от вчера и поскъпна до 110.990 йени, което бе най-високото му ниво от края на януари. Щатската валута се е оскъпила с близо 1.4% спрямо йената тази седмица.
Валутите на развиващите се пазари също изгубиха позиции спрямо долара тази седмица.
Турската лира падна до рекордно ниско ниво спрямо щатската валута, бразилският реал се понижи до двегодишно дъно, докато мексиканското песо губи над 5% този месец.
Поевтиняването на индонезийската рупия до 2.5-годишно дъно накара централната банка на страната вчера да затегне паричната политика за първи път от 2014 г., за да подкрепи валутата си.
При суровините фючърсите на петрола от сорта "Брент" поскъпват с 30 цента, до 79.60 долара за барел, след като вчера цената им нарасна до 80.50 долара, което бе най-високото ниво от ноември 2014 г.
Цената на "Брент"-а бележи повишение от 3% тази седмица и е на път да запише ръст в шеста поредна седмица.
Резкият спад в предлагането от страна на Венецуела, опасенията, че санкциите от страна на САЩ ще нарушат износа от Иран и намаляващите запаси в световен мащаб, повишиха цените на петрола с близо 20% от началото на годината.