Цената на щатския лек суров петрол е 62.16 долара за барел
Азиатските акции поевтиняват днес, след като инвеститорите прибраха печалби при технологичните книжа, на фона на опасенията от по-сериозни регулации, след като стана ясно, че Facebook е допуснала неправомерен достъп до потребителските данни.
Отстъплението при акциите дойде на фона на очакваната първа среща на Джером Пауъл като председател на Федералния резерв, която започва по-късно днес и предвид опасенията, че президентът на САЩ, Доналд Тръмп може да наложи допълнителни протекционистични мерки.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.4%. Японският индекс Nikkei радна с 1.0%.
На Уолстрийт S&P 500 вчера изгуби 1.42%, докато технологичният Nasdaq Composite падна с 1.84%. И двата индекса записаха най-лошия си ден от пет седмици.
Facebook оглави загубите вчера, като акциите на компанията поевтиняха с 6.8%, след като законодатели от Европа и САЩ настояха от социалната мрежа да обяснят как анализаторска компания, която е работила по кандидат-президентската кампания на Доналд Тръмп, се е сдобила неправомерно с достъп до личните данни на 50 милиона потребители.
Освен това опасенията за потенциална търговска война също оказаха влияние на пазара, след като президентът Тръмп наложи мита за вноса на стомана и алуминий.
До петък администрацията на Тръмп се очаква да обяви нови мита върху китайски внос на стойност до 60 млрд. долара.
Няколко големи щатски компании, сред които Wal-Mart Inc и Target Corp, вчера призоваха Тръмп да не налага високи мита за стоки, внасяни от Китай.
Резкият спад в цените на акциите ограничи лихвите по щатските дългосрочни държавни облигации, докато тези по краткосрочните книжа нараснаха преди очакваното вдигане на лихвите от страна на Фед.
Лихвата по 10-годишните облигации остана почти без промяна на ниво от 2.857%, или 10 базисни пункта под четиригодшния връх от 2.957%, докоснат преди месец.
Лихвата по двегодишните книжа нарасна до 9.5-годишен връх от 2.32%, на фона на очакванията Фед да вдигне основната си лихва до 1.50-1.75% от настоящите 1.25-1.50%.
Въпреки това доларът почти не поскъпна. Вместо това еврото бе в центъра на вниманието, след като Ройтерс информира, че ръководителите на Европейската централна банка (ЕЦБ) променят темата на дебата си от изкупувания на облигации към очакваното движение на лихвените проценти.
Еврото поскъпна до 1.2345 долара, оттласквайки се от достигнатите в предходния ден 1.2258.
Британският паунд поскъпна до едномесечен връх от 1.4088 долара, след като Великобритания и ЕС се договориха за 21-месечен преходен период след брекзит.
За последно паундът се разменяще срещу 1.4037 долара.
Йената остана почти без промяна на ниво от 106.01 спрямо долара.
Промяна липсваше и при цените на петрола. Фючърсите на брента се търгуваха на ниво от 66.19 долара за барел. Цената на щатския лек суров петрол бе 62.16 долара за барел.