Цените на горивата вещаят връщане към нормалното
Очакването е към средата на следващата 2022 година търсенето на петрол да се върне на нивото от 2019 година
Цената на горивата упорито върви нагоре. Само в рамките на месец най-масовия бензин А-95 е скочил с близо 20 стотинки и в момента е около 2 лева, пише "Стандарт".
За сравнение, в началото на ноември, когато бяхме на прага на втората вълна на коронавируса, суровият петрол се е търгувал за близо 40 долара на барел, а в началото на февруари - за около 60.
"Със сигурност скача автогазът, всеки ден цената му расте. С около 20 стотинки, ако не и отгоре, навсякъде е различно", твърдят шофьори на таксита.
Експертите посочиха различни причини за скока в цените на суровия петрол, а от там и на горивата у нас. Те откриват връзка между пандемията и поскъпването.
Кои са причините за скока
"Свиването на добивите, както са се разбрали страните от ОПЕК, както и намаляването на запасите от петрол - това са временни фактори. Бъдещето ще покаже дали цените ще продължат да вървят нагоре", заяви Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация.
"В момента има наистина по-високо потребление, но то са дължи на неотложната нужда на всеки един бизнес да функционира, защото иначе е заплашен да изпадне от пазара", посочва и Георги Танев от Асоциация на българските търговци на горива.
Рестартът на туризма
Друга от тезите за поскъпването е цената на суровия петрол в световен мащаб. Свързва се и с появата на ваксините срещу COVID-19. Причината - очаквания през лятото рестарт на туризма.
"Наличието или липсата на ваксини, тоест, възможността за свободно придвижване на хората, съответно възможността за туризъм, определено е основен фактор, който влияе на цените", твърди Георги Танев.
"Всъщност трудно е да се каже - по-скоро не. Хората трябва да се върнат към нормалния си живот, а дали това ще стане с ваксинацията, е трудно да се каже", е мнението на Светослав Бенчев.
Прогнозите са, че цените на горивата ще спрат да растат най-рано през март.
Петролът се връща на старите си цени
Цените на петрола се върнаха на нивата си отпреди пандемията, след като през миналата година регистрираха рекорден спад. Прогнозите са за по-бързо от очакваното възстановяване на пазара.
В момента цената за барел "черно злато" варира между 50 и 60 долара, като очакванията са към края на годината тя да стигне 70-80 долара.
Въпреки че търсенето все още е по-слабо от обикновено, надеждите са с напредването на ваксинацията да се увеличат и възможностите за пътуване.
Фючърсите за месец март за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) нарастват с 0,39 долара, или с 0,67 %, до 58,24 долара за барел.
В случай, че Brent завърши и тази сесия с повишение, то тя ще е седма поредна на ръст, а за сорт WTI ще е осма. Ръстът на цените се подкрепя от редица фактори - от намаляването на добива на ОПЕК+, оптимизма за развитието на глобалната икономика, до масовата ваксинация във всички страни в света.
Редица страни от ОПЕК+ поеха ангажимент за ограничаване на добива през февруари и март общо с 1,425 млн. барела на ден, от които на Саудитска Арабия се падат 1 млн. барела.
Зaпacитe oт cypoв пeтpoл в CAЩ минaлaтa ceдмицa пaднaxa зa тpeтa пopeднa ceдмицa дo oбщo 469 млн. бapeлa - нaй-ниcкoтo нивo oт мapт нacaм, cпopeд Aдминиcтpaциятa зa eнepгийнa инфopмaция.
Eвpoпeйcкият пeтpoл пък пocкъпнa пpeз вcякa eднa oт пpeдxoднитe дeвeт cecии, нaй-пpoдължитeлният мy пepиoд нa нapacтвaнe oт янyapи 2019 г.
Миналата cpядa бe oтбeлязaнo ocмoтo eжeднeвнo пoкaчвaнe нa cypoвия пeтpoл в CAЩ.Cпopeд aнaлизaтopи, цeнитe ca oтишли твъpдe нaпpeд и биxa мoгли дa изкyшaт пpoизвoдитeлитe дa oтвopят кpaнoвeтe cи oщe мaлкo.
Кой си играе с пазара на горивата
След като се опариха от срива на цените на петрола през март миналата година, нито държавите от състава на Организацията на страните износителки/експортьори на петрол (ОПЕК), нито държавите, извън картела (ОПЕК+) и основно Саудитска Арабия и Русия, имат желание за повтаряне на този сценарий.
През 2020 г. сделката за ограничаване на добива между страните от ОПЕК+ се провали, Саудитска Арабия стартира увеличение на производството и трябваха само часове, за да започне ценова война.
За ден цените се сринаха с 24% и продължиха да спадат през целия месец март до 21 долара за барел.
Първото тримесечие на 2020 г. бе определено като най-лошото за последните 20 години в историята на пазара на петрол.Така се стигна до новите условия по сделка на ОПЕК+.
Тя стартира през месец май 2020 година с ограничаване на добива на петрол с 9,7 млн. барела на ден, а след това през август бе взето решение за отпускане на мерките.
Така ограничението на добива бе свалено до ниво от 7,7 млн. барела на ден, а за януари 2021 г. - 7,2 млн. барела.Световната икономика - най-важният факторНай-важният фактор за цените на петрола остава световната икономика и темповете на възстановяването й.
Друг важен фактор, който има огромно значение, е шистовият добив в САЩ и резервите, които страната отчита всяка седмица."Шистовите залежи са значителна част от икономиката на САЩ.
Това я прави икономически независима", казаха експерти. Анализаторите правят различни разчети от нивото на добив до търсенето на петрол, като особено внимание се обръща на възстановяването на икономиката на Китай като голям консуматор.
Възстановяването на глобалното търсене на петрол като цяло ще е в подкрепа на цените. През втората половина на миналата година, според някои последни изчисления, пазарите са успели да възстановят 70% от загубите заради кризата с търсенето.
Очакването е към средата на следващата 2022 година търсенето на петрол да се върне на нивото от 2019 година.