Цените на петрола продължават да са под натиск
Цените на петрола са подложени на натиск и във вторник заради икономическото забавяне, което започна да влияе и на потреблението на гориво, съобщава CNBC. Все пак известна подкрепа дойде от изявлението на Саудитска Арабия, че има консенсус с други производители за продължаване на сегашните ограничения в производството.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,17% до 53,16 долара за барел за контракти с доставка през юли. Понижението при сорта Брент е с 0,36% до 61,06 долара за барел за доставка през август, пише Investor.bg.
Петролните фючърси са с около 20% под най-високите си стойности за 2019 г., достигнати в края на април, като спадът през май е най-големият на месечна база от ноември насам. Това се случи заради разпродажбите на фючърси върху петрола от страна на трейдърите поради нарастващата загриженост за перспективите за световната икономика и потреблението на петрол.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих заяви в понеделник, че между производителите се появява консенсус да продължи да се работи "за поддържане на стабилността на пазара" през втората половина на годината.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заедно с някои съюзници, включително Русия, ограничават доставките от началото на годината, за да подкрепят пазара. Картелът трябва да реши в края на този месец или началото на следващия дали да продължи с тази политика.
В същото време добивът на петрол в САЩ се увеличава, което прави страната най-големия производител на суров петрол в света, достигайки 12,3 млн. барела на ден в края на май, в сравнение с 11,11 млн. барела на ден, произведени в Русия, и 9,65 млн. барела на ден в Саудитска Арабия.
Растат обаче притесненията на анализаторите от ескалиране на търговската война между САЩ и Китай и допълнително забавяне на световната икономика.
Южна Корея отчете свиване на икономиката си с 0,4% през първото тримесечие, докато базовата инфлация се забави до близо 20-годишно дъно, което допълнително подчертава забавянето на азиатската икономика.
На стоковите пазари обаче златото поскъпва с 0,26% до 1331,40 долара за тройунция, търгувайки се близо до тримесечен връх. Царевицата повишава цената си с 1,83%, докато какаото поевтинява с 2,04%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се задържа стабилен на ниво от 97,06 пункта. Доларът поевтинява спрямо йената с 0,17% до 107,89 йени. Австралийският долар поскъпва с 0,07% до 0,6982 долара, след като по-рано във вторник. Австралийската централна банка понижи лихвите в страната за първи път от средата на 2016 г.