Цeнитe нa жилищaтa pacтaт c нaй-бъpз тeмп oт 2006-a нacaм

Като цяло дванадесет държави отчитат двуцифрен годишен ръст на цените

Цените на жилищата в световен мащаб се покачват с най-бързи темпове от 2006  година насам. На някои жилищни пазари годишният ръст на цените на имотите надмина 30%. Средният ръст на цените на жилищата е 7,3% през март на годишна база.

Това показват данни от доклад на Knight Frank за първото тримесечие на 2021 г., който проследява движението на жилищните цени в световен мащаб, пише money.bg.

У нас цените на бележат ръст от 5,4% през март на годишна база. Страната ни се класира на 32-ро място, сред 56 държави, разгледани в доклада.

Съседката ни Турция оглавява класацията, регистрирайки ръст в цените на жилищата от 32%, следвана от Нова Зеландия с 22,1% и Люксембург с 16,6%. САЩ са на пето място с 13,2%, най-голямото си увеличение от декември 2005 г.

В топ десет най-бързо растящите цени на имотите попадат още Словакия, Швеция, Австрия, Нидерландия, Русия и Норвегия.

Като цяло дванадесет държави отчитат двуцифрен годишен ръст на цените. От Knight Frank посочват, че не е изненадващо, че съмненията за жилищни балони се увеличават и на някои места властите вече започват да предприемат мерки.

От януари 2021 г. властите в Китай, Нова Зеландия и Ирландия се намесиха с редица мерки, като по-строги правила за отпускане на заеми.

Как да обединим стилно кухнята с дневната

Китай обмисля дори национален данък. Cпopeд пoвeчeтo eĸcпepти щe минe вpeмe пpeди Kитaй дa въвeдe имoтeн дaнъĸ в цялaтa cтpaнa, нo няĸoи пpeдвиждaт, чe пo-гoлeмитe гpaдoвe, ĸъдeтo нaтиcĸът e пo-гoлям, мoжe дa зaдeйcтвaт пилoтни пpoгpaми пpeз иднaтa гoдинa.

Въпреки глобалния ръст на цените обаче, няколко големи икономики остават изключение. Италия (1,6%), Индия (-1,6%) и Испания (-1,8%) отбелязват по-нисък ръст или спад на цените през първото тримесечие на 2021 г., на годишна база.

Това се дължи отчасти на по-строгите мерки по време на пандемията, несигурност от страна на купувачите или твърде голямо предлагане.

В Азия Сингапур отбеляза най-голям ръст на цената с 6,1%, следван от Южна Корея с 5,8% и Япония с 5,7%. Най-скъпият пазар на имоти в света Хонконг отбеляза ръст от 2,1%.