Централните банки по света намалиха валутните резерви в евро със 100 милиарда
Ръководителите на много държави с основание предположиха, че подобна съдба може да очаква и техните пари
Международните инвеститори са изключително предпазливи по отношение на процеса на непазарна конфискация, или просто казано, изземването и присвояването на суверенни руски активи на Запад.
Тъй като по-голямата част от активите на Централната банка на Руската федерация се намират в Европа, това не може да не се отрази на еврото. Британското издание на Financial Times даде подробности за случващото се.
Според изданието в края на 2023 г. спадът на дела на еврото в световните валутни резерви, тоест в „кошниците“ на местните централни банки по света, възлиза на 5% или 100 милиарда евро.
Това се случи на фона на публични и задкулисни дискусии на политици за варианти за конфискация на активите на Руската федерация заради войната в Украйна.
Перспективите за използване на замразените руски активи за финансиране на Украйна не изглеждаха особено интересни и подкопаха инвестиционната привлекателност на еврото.
Ръководителите на много държави с основание предположиха, че подобна съдба може да очаква и техните пари, защото винаги може да се измисли причина.
Освен това през 2023 г. индексът на използване на еврото в света е спаднал с 0,7%. Също така делът на еврото във валутните резерви на световните държави достигна тригодишно дъно от 20%.
Всичко това говори за загуба на доверие и притесни ЕС, тъй като през 2024 г. резултатите може да се окажат още по-тъжни, защото от думите за отнемане на пари се премина към изпълнение, а в същото време се говори за война.
На Запад желанието на Русия, Китай, Иран и редица други страни да извършват търговия в националните си валути, извършвайки транзакции (парични преводи, международни плащания) в алтернативни платежни системи, също предизвиква голям дискомфорт.
Освен това Европейската централна банка (ЕЦБ) отново предупреди, че изземването на активи на Централната банка на Руската федерация и други санкции могат да навредят на международния обменен курс на еврото.
Мерките, свързани с антируските санкции, може да окажат влияние върху дела на еврото в глобалните валутни резерви в бъдеще
– съобщиха от ЕЦБ.