В доклад на ЕС Брюксел отново ни напомни за ниските доходи

България догонва бавно останалата част от ЕС

Перспективите за растеж пред България са благоприятни. Стабилните макроикономически политики бяха в основата на силен икономически растеж и рекордно ниско равнище на безработицата, пише "Труд".

Въпреки това България догонва бавно останалата част от ЕС и равнищата на бедност и неравенство в доходите все още са едни от най-високите, се казва в доклада на ЕК.

Необходими са широкообхватни структурни реформи и допълнителни инвестиции за повишаване на производителността и за постигане на устойчив растеж, особено в контекста на неблагоприятни демографски промени, значителен недостиг на работници и нарастващи регионални различия, посочват от ЕК.

За бъдещия растеж е важно да се подобри качеството на институциите, да се води борба с корупцията и да се насърчи създаването на благоприятен бизнес климат.

Икономическият растеж устоя на влошаващите се условия в чужбина, но в бъдеще неговите темпове ще са по-умерени, смятат от ЕК.

След като се ускори от 3,1% през 2018 г. до прогнозните 3,7% през 2019 г., реалният годишен растеж на БВП се очаква да се забави до около 3% през 2020 г. и 2021 г., като в неговата основа все още ще е вътрешното търсене. Частните разходи ще бъдат подкрепени от увеличението на заплатите, но възпрепятствани от ограниченото увеличаване на заетостта.

Очаква се инвестициите да нараснат само умерено в контекста на повишена икономическа несигурност в чужбина и донякъде влошаващи се перспективи за вътрешен растеж.

Прогнозите са износителите да запазят конкурентната си позиция, като повишат производителността и подобрят качеството на продуктите, а износът да постигне скромен растеж след малък спад през 2019 г.

Недостатъчните инвестиции са пречка пред модернизирането на икономиката. Въпреки че инвестициите се увеличават, техният дял от БВП остава под средния за ЕС, което забавя процеса на догонване, пише в доклада на ЕК.

България постигна известен напредък в изпълнението на специфичните за държавата препоръки за 2019 г. Съществен напредък бе постигнат по отношение на:

Известен напредък бе постигнат по отношение на:

Ограничен напредък бе постигнат по отношение на:

Делът на хората, изложени на риск от бедност, е голям (особено за децата), а капацитетът на социалните трансфери да намаляват бедността е ограничен, посочват от ЕК. Делът на младите хора, които не работят и не участват в никаква форма на образование, и този на преждевременно напусналите училище все още са големи.

Равнището на цифровите умения е много ниско. Същевременно равнището на заетост е високо, а доходът на домакинствата се увеличава.

Основните заключения от задълбочения преглед на ЕК и свързаните с него политически предизвикателства са:

Недостатъчните инвестиции са пречка за икономиката

Европейската комисия (ЕК) публикува годишния си доклад за България за 2020 г., в който прави задълбочен преглед относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси.

Всъщност това е цялостен анализ на социалното и икономическо състояние на държавата. Много от посочените проблеми са очевидни, но целта на доклада е те да се поставят във фокуса на управляващите, за да се вземат мерки за разрешаването им.