В този европейски град са в ужас: Ще ни изядат плъховете, боклуците ще ни затрупат

Подобно на Прага, Венеция и Барселона, градът се опитва да се отдалечи от масовия туризъм

Амстердам се дави в боклуците, изхвърлени от туристите, и е превзет от плъхове и чайки, според жителите му. Миналата година холандската столица посрещна повече от 20 милиона посетители - два пъти повече от Венеция - и жителите все повече се възмущават от бъркотията, която гостите създават.

Миналата седмица група добре познати жители написаха отворено писмо до градския вестник Het Parool, оплаквайки се, че боклукът е „раздразнение номер едно за поредно лято“.

„Живеем в Амстердам върху бунище“, пише групата от 38 жители, включващи предприемачи, художници и известен писател. „Градът се превърна в един от най-мръсните в света.“

Мащабът на проблема беше илюстриран от празненствата този уикенд, със 73 тона боклук, събрани само след един ден.

Подобно на Прага, Венеция и Барселона, градът се опитва да се отдалечи от масовия туризъм и да се съсредоточи върху по-малък брой посетители с по-големи разходи за по-дълъг престой.

Някога Амстердам е бил известен със спокойната красота на своите канали от 17-ти и 18-ти век и музеите си, пълни със зашеметяващи произведения на Рембранд, Ван Гог и Вермеер, но репутацията му е помрачена от големи групи безцеремонни посетители на кафенетата с канабис или квартала на червените фенери .

Повече от 1000 круизни кораба също пристигат всяка година, носейки голям брой „досадни туристи“ или, както ги описа градският съветник Илана Рудеркерк, „чума от скакалци“.

Градът има дългосрочен план за поддържане на туризма до по-малко от 20 милиона нощувки и е провел рекламни кампании, призоваващи младите посетители - особено британците - които може да възнамеряват да посетят Амстердам, само за да опитат канабис, да "стоят настрана".

Старият град на Амстердам и кварталът на червените фенери, известен със своите легализирани публични домове,  е в особена беда.

Администрацията на града обеща да сложи край на „прекомерния туризъм“ и да почисти града с 12 милиона евро допълнителни разходи тази година, но местните казват, че кофите за боклук препълват, привличайки плъхове и чайки.

Според данни на общинската служба за борба с вредителите броят на инцидентите, свързани с плъхове, се увеличава с повече от 20 процента годишно.

През март учени и експерти призоваха Амстердам да спре да се бори с плъховете и да се научи да живее редом с тях - послание, което не намери широко отзвук.

„Много ясно е, че в общината липсва актуалността на този проблем“, се казва в отвореното писмо. „Плащаме разходите за почистване на града всяка година, но не виждаме нищо в замяна. Плъхове и чайки процъфтяват на това сметище, което представлява опасност за общественото здраве."

Една читателка, Карин Клостер, написа, че боклукът е останал несъбран в къщата й на канала Zwanenburgwal, въпреки че жителите са били задължени да изхвърлят торбите си за боклук в 6 сутринта.

Тя написа: „Веднъж избрана за най-красивата улица в Амстердам, сега тя тъне в мизерия, пълна е с мръсотия, а тротоарът е  непроходим. Вонята вече прониква в къщата."

Броят на жалбите за отпадъци и препълнени кофи за боклук се е увеличил с 61 процента между 2022 г. и 2023 г. и се твърди, че отново се е увеличил тази година.

Друг проблем е причинен от хора - понякога употребяващи наркотици - които разбиват кошчетата, за да извадят кутии и бутилки, за да могат да поискат депозитите.

Кенард Бос, жител на центъра на града, каза: „Още по-лошо от тълпите, миризмата на трева и туристите е мръсотията, която е навсякъде по улиците и която обезобразява красивия вековен център.“

Хестър ван Бюрен, съветник, отговарящ за събирането на отпадъците и боклука, каза: „Разбирам разочарованието. Това е наш основен приоритет.“

По-рано тази година тя представи предложения за ограничаване на броя на туризма, включително забрана за изграждане на нови хотели. „Свръхтуризмът е световен проблем", каза тя. "Но не може просто да сложим ограда около Амстердам".