Васил Велев призна болезнена истина, свързана с “Газпром”
200 лева за мегаватчас са постижими цени за природния газ, а 250 лева е пределната цена, над която трябва да се търси компенсация за бизнеса
200 лева за мегаватчас са постижими цени за природния газ, а 250 лева е пределната цена, над която трябва да се търси компенсация за бизнеса. Това е, ако се реактивира договорът с „Газпром”. Няма как да получиш по-добра цена от тази по-дългосрочен договор.
Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев по време на брифинга в Министерски съвет след заседанието на Кризисния енергиен щаб.
Нямаме алтернатива на дългосрочния договор с „Газпром”, заяви Велев и подчерта, че в противен случай ще губим стотици милиони месечно.
Той пресметна, че може да икономисаме по 180 млн. лева месечно.
Служебният вицепремиер по икономическите политики и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев предложи променяна на клаузата „тейк ор пей”, подчертавайки: Защото сме в друга ситуация и бизнесът трябва да има възможност да избира. Над цената от 250 лева нашият бизнес ще изпадне в неконкурентоспособност и ще има социално напрежение, каза Алексиев.
Икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова заяви от своя страна, че цена над 250 лева за газа ще доведе до затваряне на предприятия и безработица.
"България е с най-високо ниво на енергийна бедност. Трудно могат вече да се намерят пари дори за компенсация на бизнеса. Настояваме да се гарантира доставка на най-евтиния газ. Всички алтернативи на „Газпром” са много по-скъпи", заяви още Григорова.
Тя призова да се остави геополитиката настрана и да гледаме собствените си интереси.
Добри Митрев от Българска стопанска камара също отбеляза, че България трябва да отстояват своя стратегически интерес – доставяйки най-евтин тръбен газ, тогава ще говорим за растеж, а не за безработица и компенсации.
Ако тръбният газ е руски, да го доставяме него, предложи той.