Ядем опасно за здравето говеждо месо от Бразилия, готвят се протести

Европейски фермери готвят акции на недоволство срещу подписването на търговския "брак" между ЕС и Меркосур

Множество опасни хормони са открити в говеждо месо, което се внася в Европа от Бразилия. Между тях е естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради канцерогенното му действиe, пише Марица бг.

В същото време той е широко използван в Латинска Америка. Хормонът е установен при анализ на партида от ГД “Здравеопазване и безопасност на храните”. За това алармираха от Българскиs фермерски съюз с уточнението, че проблемът не е само с вредните хормони в месото.

Царевицата и захарната тръстика, внасяни от Бразилия, се обработвали с пестициди, между които хербицидът атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз през 2004 г.

Кампания срещу вноса на храни от Латинска Америка,

третирани с вредни и забранени химикали, са инициирали европейски селскостопански организации, сред които COPA-COGECA, чийто член е Българският фермерски съюз (БФС).

Те призовават спешно да се преразглежда споразумението между Евросъюза и Меркосур (в превод - Южноамерикански общ пазар), който е най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка, с което Европа има неофициално споразумение за свободна търговия.

Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите, както и представляват риск за потребителите, коментираха от БФС. 

По тази логика трябва да се подеме още по-мащабна кампания срещу вноса на плодове и зеленчуци от Турция, Македония, Албания и други трети страни, които, за разлика от латиноамериканския, редовно заливат пазара ни със свои стоки, коментират експерти.

За тях е валиден със страшна сила проблемът, че също се третират със забранени в ЕС пестициди, но явно заради нечии интереси продажбата им в България и Европа не е забранена.

Друг е въпросът, че се продават на по-ниски цени, с което подбиват родния производител - също "брадясал" и нерешен проблем, срещу който всички медии се борим безуспешно години наред.

Затова, вместо да пригласят на COPA-COGECA, нека от Българския фермерски съюз да надигнат глас в България в защита на българската продукция и българския потребител и това да е причина за протестни действия, а не само за субсидии. Наскоро banker.bg съобщи, че

Франция търси съюзници да блокира сделката между ЕС и Меркосур.

Кабинетът на новия френски премиер Мишел Барние агитира Варшава да участва в коалиция срещу търговския пакт заради опасения, че Европейската комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен ускорява преговорите за подписване на мащабно споразумение до края на годината.

Държави със силен земеделски сектор като Австрия, Унгария и Ирландия могат да се присъединят към Франция в противопоставянето на сделката.

Пактът с Меркосур - търговски брак между Бразилия, Аржентина, Уругвай, Парагвай и Венецуела с асоциирани членове Чили, Боливия, Колумбия, Еквадор и Перу, е договорен по принцип през 2019 г., но оттогава буксува заради възраженията на Франция.

Близки до президента Еманюел Макрон лица обаче твърдят, че френският опит за блокиране на сделката има малка вероятност да успее - според правилата на ЕС Париж трябва да спечели на своя страна четири страни членки, в които живеят 35% от населението на общността, за да формират блокиращо малцинство.

Германия, която представлява около една пета от гражданите на Блока, е силен поддръжник на сделката, редом с Италия и Испания.

Германската експортно-ориентирана икономика ще спечели 

от сделката, защото ще отвори протекционистки пазар на Латинска Америка за европейския износ на машини и съоръжения и коли. Френските фермери обаче се противопоставят яростно на пакта, защото се страхуват, че южноамериканските износители могат да орежат печалбите им с по-евтини стоки.

Селскостопанските профсъюзи призовават за демонстрации през този месец с надеждата да се блокира Меркосур. Близки до преговорните среди твърдят, че вероятната цел на Брюксел е да подпише сделката още по време на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, която е на 18-19 ноември 2024 г.