Япония и Южна Корея спят на меко заради БГ фирма с оборот от над 64 млн. лв.

Компанията изнася в повече от 30 страни, сред които Дания, Франция, Нидерландия, Хърватска, Гърция, Малдиви, Германия

Българският производител на матраци, легла, системи за сън и аксесоари за спалня "Тед Бед" ще разширява пазарните си позиции в Южна Корея през 2025 га. Компанията ще се стреми да постигне 10 процента пазарен дял през следващите три години, като за целта ще инвестира 300 000 евро, съобщи пред журналисти главният й оперативен директор Диана Харлова.

Посещението в производствената база на фирмата в Пловдив бе в рамките на кампанията "Мебелите на България: традиции и иновации" на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, съобщава БТА.

Разширяване на пазара

Продуктите на компанията са познати на потребителите в Южна Корея чрез дистрибутори. Идеята е там да бъде сформиран екип от местни специалисти и да бъде създаден регионален хъб, който да включва и Япония. България има много положителен имидж в тези държави и сме изключително добре приети, коментира Харлова.

Фирмата изнася в повече от 30 страни, сред които Дания, Франция, Нидерландия, Хърватска, Гърция, Малдиви, Германия. Около 41 процента от продукцията й се реализира в чужбина, а 59 на сто в България.

Компанията за производство на матраци е създадена през 1995 г. Днес фирмата отчита оборот за 2023 г. от близо 67 млн. лева, като на пазара са реализирани около 650 000 артикула от целия им асортимент. Продуктите й се предлагат в над 1500 точки за продажба. Производствената и складовата база на компанията се простират на 53 000 кв. м. разгърната площ.

В момента в производството служителите работят на една смяна, но имат капацитет за три, посочи производственият директор Георги Примов. По думите му на ден се произвеждат по 2500 матрака. 

Американска технология с изкуствен интелект, която да определя най-подходящия модел матрак за конкретния човек, ще въведат от следващата седмица от "Тед Бед" в търговските зони у нас, разказа ръководителят на отдел "Маркетинг" Дарина Марчева Сензори, монтирани на специална постелка, ще отчитат натиска на тялото към матрака. Клиентите ще отговарят на няколко въпроса и посредством софтуер ще бъде препоръчван точния модел матрак. Технологията се използва и в други индустрии при разработка на седалки на коли, стелки за обувки. 

Технологии и рециклиране

От 2008 г. насам компанията рециклира 95 на сто от остатъчния материал, който се влага обратно в производството. Това е и една от стъпките й за преминаване към кръговата икономика.

През 2022 г. фирмата въвежда в експлоатация фотоволтаична централа с мощност 2.6 MWp, а от седмица разполага с парк за съхранението на соларна енергия с капацитет от 15 MW (мегавата). Идеята е да направим "Тед Бед" абсолютно независима, коментира собственикът на фирмата инж. Елин Тодоров. Общата инвестиция във възобновяема енергия възлиза на 15 млн. лева.

Технологията ни за ролиране на матраци, която представлява компресиране и навиването им на ролка, спестява голяма част от въглеродния отпечатък, коментира Дарина Марчева. По думите й по този начин се спестява три пъти и половина от обема им, което позволява по-голямо количество матраци да бъдат транспортирани наведнъж. Така компанията успява да сложи 11 матрака върху стандартен европалет, докато колегите им по шест. 

От тази година фирмата ще провежда дуално обучение на ученици от три пловдивски училища - Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване "Христо Ботев", с която работят от осем години, ПГ по механотехника "Проф. Цветан Лазаров" и Професионална гимназия по транспорт и строителни технологии "Гоце Делчев", разказа Марта Джамбазова, директор "Човешки ресурси". За стимул на учениците е предвидена допълнителна стипендия.